Кінокомпанія Star Media у пошуках внутрішнього світла та харизми Олени Теліги

Міжнародна кінокомпанія Star Media працює над байопіком «ОЛЕНА ТЕЛІГА. НЕЙМОВІРНА» — першим в Україні художнім фільмом про видатну постать і особистість, феноменальну жінку неймовірної краси і дивовижної сили, видатну поетку, першу українську модель, палку патріотку, в яку були закохані всі чоловіки того часу і за якою йшли навіть на смерть. Ми поспілкувалися з продюсеркою стрічки, Галиною Храпко, про підготовчий період, про те, якою саме вона бачить картину та про мотивації для її створення.

Галино, чому саме постать Олени Теліги привернула вашу увагу?

На це запитання можу відповісти запитанням: «А скільки кінофільмів за часів Незалежності знято про жінок, які на рівні з чоловіками боролися за цю Незалежність?». Про героїчних і непересічних чоловіків знято доволі багато. А жінки залишаються в тіні, хоча і їх було немало. І Олена Теліга — одна з таких!

Але йдеться не лише про гендерну рівність. Як на мене, ця героїня дуже сучасна. І неймовірна! Це співачка українського Рісорджименто (національно-визвольний рух італійського народу проти іноземного панування, за об’єднання роздробленої країни — прим. авт.). Жінка цілісної вдачі: казала те, що думала, а робила те, що проповідувала, вражаючи кожного своєю харизмою. Попри свій розум і пасіонарність, Олена Теліга була Справжньою Жінкою. Вродлива і зваблива, з принадливою, стрункою фігурою. Вміло ходила по подіумах, пристрасно танцювала й магнетично притягувала чоловіків, які готові були і, власне, йшли за неї на смерть.

Це особистість, постать-глиба, і ми замахнулися показати на весь зріст неймовірну й полум’яну борчиню — як українському глядачеві, так і світовій спільноті…

Буде лише художній фільм, чи може з’явиться більш цікавий загальному глядачеві телевізійний формат — серіал, наприклад?

Одне іншого не виключає. Паралельно ми працюємо і над серіалом. Матеріалу більш ніж достатньо. А головне — є зацікавленість одного з провідних українських телеканалів.

Чи зацікавлена Польща у копродакшені цього проекту? Бо саме з цією країною пов’язано багато років життя Олени Теліги.

Польща завжди була зацікавлена в патріотичному вихованні своєї молоді. І коли ми разом із режисером Романом Бровко цієї зими презентували у Варшаві польським колегам наш проект, то величезним здивуванням було те, що Україна досі не має жодного фільму про таку героїню. Поляки зацікавлені в показі непересічних героїв, які боролися з радянською системою. Тим паче, що Олена справді впродовж багатьох років жила в Польщі, і саме з Польщі вирушила до України під час Другої світової війни. Я впевнена, що цим проектом зацікавилась би і Чехія, де Олена навчалася і визрівала як поетеса й патріотка, і європейські дистриб’ютори. Адже Олена Теліга — яскравий приклад пасіонарності. За своїм психологічним складом і долею такі постаті цікаві й потрібні як приклад для кожної нації в будь-які часи. І часто іноземні продюсери чи європейські державні інститути кінематографії готові долучатися до виробництва, виділяти гранти. Але вони хочуть бачити, що такі фільми, в першу чергу, потрібні нашій державі.

На головну роль розглядається багато претенденток, у тому числі і європейських актрис. Що саме повинно бути в акторки, аби довірити їй втілення образу поетеси?

Обрати на таку роль актрису — дуже велика відповідальність. А ще більша ляже на плечі виконавиці цієї ролі. Адже одним акторським талантом тут не обійдешся. Треба мати «внутрішнє світло» і енергетику Олени, вжитися в неї і зрозуміти мотивації її вчинків. До того ж, актриса мусить професійно танцювати (Олену запрошували до балетної трупи Чеського оперного театру), співати, ходити по подіуму (у Варшаві Олена демонструвала модний одяг). В акторки насамперед ми шукаємо харизму і те «внутрішнє світло», яке, за спогадами сучасників, випромінювала Олена Теліга.

Місце та обставини загибелі Теліги дуже суперечливі. Як плануєте відобразити цей момент у фільмі, аби не стати на перехресті протилежних думок?

«Протилежних думок», міфів і відверто неправдивих «свідчень» про коротке і яскраве життя цієї молодої жінки вистачає й до нині. Невігласи продовжують обливати пам‘ятник Олені Телізі  фарбою. Я впевнена, що своїм фільмом ми зруйнуємо ці міфи і суперечки. Те, що Олена була розстріляна там, де й усі інші українські борці ОУН, а також тисячі єврейських родин, — факт, якого ми притримуватимемось у фільмі.

У чому вбачаєте найбільшу складність для втілення в життя цього проекту?

У творчому плані — жодної, адже з цією ідеєю працюємо вже давно, ретельно обдумуємо все до дрібниць і готові впоратися з будь-якими складнощами виробничого процесу, що можуть бути пов’язані з відтворенням історичної епохи, впровадженням нових, сучасних комп’ютерних технологій. Найбільше хвилювання — з приводу фінансування і підтримки саме такого проекту на державному рівні. Адже, на відміну від тієї ж Польщі, нестандартні фільми патріотичного спрямування в нас чомусь вважаються «нецікавими», «заангажованими». Але ми налаштовані зруйнувати і цей міф.

Які сучасні засоби кіновиробництва будуть задіяні для збагачення та пожвавлення картинки, задля того, аби фільм не перетворився на черговий лірико-поетичний меланхолійний продукт?

От чого там справді не буде — так це «лірико-поетичного» меланхолізму. А також «шароварного псевдопатріотизму». Сценарій такого не передбачає. Референсом ми бачимо фільм Джулії Теймор «Фріда» з Сальмою Гаєк у головній ролі. Колористика, динаміка, музичний супровід — усе має вибиватися зі стандарту фільмів про героїчні постаті минулого. З сучасною кіномовою, де історична правда в поєднанні з естетичною стилізацією виділятиме яскравість головної героїні на тлі післяреволюційної сірості.

Молодого сучасного глядача нині більше цікавлять фільми з динамічним розвитком сюжету. Що саме, на ваш погляд, є «бомбою» сценарію Ірени Роздобудько?

Від тих, хто мав право першими прочитати сценарій, ми тільки це слово і чули: «бомба» (усміхається.). Вже «бомбою» є сама постать Неймовірної Жінки. Тепер сподіваємося на майстерність режисера, оператора й акторів, які мусять зробити «вибух», щоб кожен український глядач міг осягнути велич духу цієї жінки, яка навіть на розстріл ішла, сміючись, із гордо піднятою головою. Щодо молодого глядача… Вік нашої героїні у фільмі — від шістнадцяти і до неповних тридцяти п’яти років. Свого часу, коли Олена Теліга викладала в школі, всі хлопці були закохані в неї і кожна школярка воліла бути схожою на свою вчительку. Ми хочемо, щоб цей магнетизм, звабливість, енергетика йшли від акторки з екрана і притягувала глядачів різної вікової категорії. До речі, у фільмі будуть використані автентичні вірші та висловлювання Олени Теліги, які й досі залишаються актуальними. Таке враження, що написані тепер і адресовані кожному з нас.

На коли запланований реліз фільму?

Ми б хотіли приурочити фільм «ОЛЕНА ТЕЛІГА. НЕЙМОВІРНА» 80-м роковинам із дня розстрілу в Бабиному Яру. Орієнтуємося на лютий 2022 року. Виробництво фільму заплановано на 2021 рік. Знімальний період охоплюватиме літню, осінню та зимову натури.

Загалом магічне число для Олени Теліги було — 21. Вона народилася 21 липня і свідомо обрала день смерті 21 числа, відмовившись покинути окуповане місто: «Не для того я поверталася, щоб знову втікати! Я вдруге з Києва не виїду!».

І всій команді хочеться вірити, що нарешті саме тут, у нашому Києві, Олена Теліга буде вперше відтворена художньо, щоб жити вічно.

 Творча група фільму «ОЛЕНА ТЕЛІГА. НЕЙМОВІРНА»

авторка кіносценарію — Ірен Роздобудько;

Режисер — Роман Бровко;

креативний продюсер – Володимир Харченко-Куликовський;

оператор — Сергій Борденюк;

продюсери — Влад Ряшин, Галина Храпко.

Кіносценарій «ОЛЕНА ТЕЛІГА. НЕЙМОВІРНА» здобув грант Українського культурного фонду.

 

Джерело: Сutinsight