Гала концерт конкурсу декламаторів поезій Тараса Шевченка.

Олександр Вакуленко. Фото автора.

В Києві у Національному музеї літератури України відбувся Гала концерт та нагородження лауреатів 4-го Міжнародного конкурсу декламаторів поезій Т. Шевченка. Конкурс Шевченківських читань було засновано у 2020 році Київською міською організацією ВО ,,Свобода’’ спільно із палкими прихильниками поетичної творчості нашого геніального Пророка. Й доволі швидко цей захід перетворився у масштабну мистецьку подію, яка  об’єднала шевченколюбів із усього світу. Адже думки й слова Тараса Шевченка сприймаються близько до серця не лише українцями, а й представниками інших народів. Так учасниками нинішнього конкурсу, який тривав у відеоформаті стали представники Великобританії, Італії, Канади та Китаю. А поетичні твори на конкурсі лунали українською, англійською, німецькою, італійською, іспанською, польською, чеською, китайською  та азербайджанською мовами.

Журі у складі народного артиста України Петра Панчука, актора і українського захисника Дмитра Лінартовича, актриси Анни Топчій та громадсько-культурної діячки Олесі Кривопиши довелося виконати значну за обсягом роботу.

Адже конкурсна боротьба у захоплюючому творчому змаганні тривала в семи номінаціях: ,,Читці поезій Т. Шевченка’’, ,,Шевченко – фортеця України’’, ,,Музично-співана Шевченкіана’’, ,,Присвяти Кобзарю’’, ,,Шевченкове багатоголосся’’, ,,Шевченко і світ’’ та ,,Серця голос’’ у якій взяли участь більше вісімсот учасників.

Цікаво, що найбільше конкурсних робіт надійшло від нащадків нескореного Холодного Яру. Із славнозвісної Черкаської області їх виявилося – 135. А найменше із Луганщини – одна робота. Із Криму – взагалі жодної. Ось і красномовна відповідь – що в дійсності несе людству ,,руський мір’’.

Володарями Гран прі конкурсу-2023 стали Марія Петрів із села Соборне Тернопільської області, Олена Калініченко із міста Бориспіль Київської області, Марія та Анастасія Колібаби (ансамбль ,,ЦеСон’’ із міста Могилів-Подільський Вінницької області), Ермінія Зампано, Джованні Джанфрате із міста Флоренція, Італія.

В умовах російсько-української війни не має можливості лауреатам конкурсу зібратися в Києві. Тому організатори розвезли та розіслали більшість заслужених нагород переможцям та призерам конкурсу.

У Київ же напередодні Дня відновлення Незалежності України завітали представники Київської, Харківської, Донецької, Одеської, Херсонської та Рівненської областей.

Із вітальними словами до них звернулися організаторка конкурсу Олеся Кривопиша, представниця ВО ,,Свобода’’, молодший сержант ЗСУ Ольга Войникова, директор Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка Микола Жулинський, голова журі Петро Панчук, заступник директора з науково-освітньої роботи Національного музею літератури України Раїса Сеннікова,  актор та український воїн Дмитро Лінартович ,,Світ’’.

Символічно, що Гала концерт розпочався із перегляду майстерного відео українського бійця, який зі зброєю в руках захищає волю України Романа Басараба. Від нього естафету  підхопив чотирирічний Артур Трикуш із села Старики Луцького району Волинської області, який став лауреатом спеціальної номінації ,,Мистецька надія’’ (Гран прі серед найменших учасників). Ці виступи ніби підкреслили, що саме за таке українське майбутнє покоління воює Роман Басараб разом зі своїми побратимами.

Цілий творчий десант прибув на Шевченківське свято із міста Тетіїв Київської області на чолі із керівником театрального гуртка ,,Калейдоскоп’’ Ольгою Кулаківською. Діти у яскравих вишиванках настільки натхненно  читали поезію Великого Тараса, що одразу викликали неабияке захоплення у глядачів.

Не менш зворушливо це вийшло й у Софії Нічкало із Маріуполя, Іллі Подмогильного із села Ярославка  Білгород-Дністровського району Одеської області, Катерини Єфімчук із Нової Каховки, Марини Жванії із Бахмута, Аріни Григорчук із міста Таврійська Херсонської області, Надії Шульгати із села Кричильськ Сарненського району Рівненської області, Діани Гончарової із міста Балаклія Харківської області, Олени Калініченко із міста Борисполя Київської області.

Увагу присутніх привернуло ще одне захоплююче відео на великому екрані, де Ілля Подмогильний виступив у дуеті із Вікторією Гутник.

Нагородження розпочалося із вручення найвищої відзнаки лауреату Гран прі тринадцятирічній Олені Калініченко за вражаючу літературно-музичну композицію ,,Радуйся, земле…’’ за творами Тараса Шевченка.

Під дружні оплески учасники Гала концерту отримали Дипломи і призи від організаторів конкурсу та солодощі від Всеукраїнського благодійного фонду ,,Серце до серця’’.

Академік Микола Жулинський в свою чергу вручив Подяки від Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка Національної академії наук України активним подвижникам української культури. За організацію Міжнародного конкурсу декламаторів поезій Тараса Шевченка, захист національної ідентичності та утвердження духовних цінностей України – ВО ,,Свобода’’ Київ, Олесі Кривопиші, Дмитру Лінартовичу, Петру Панчуку. За любов та шану до Шевченкового слова, високу майстерність декламування та утвердження духовних цінностей України подяками відзначені учасники конкурсу Олена Калініченко та Аріна Григорчук. За активну популяризацію Шевченкового слова, утвердження духовних цінностей України та внесок у національно-патріотичне виховання молоді подяки отримали творчі керівники Наталя Гутник, Олена Григорчук, Марина Жванія, Ольга Кулаківська.

Поетичні твори Тараса Шевченка, які пролунали на урочистій мистецькій події – Гала концерті та нагородженні лауреатів 4 Міжнародного конкурсу декламаторів поезій Т. Шевченка від ВО Свобода ще більше згуртували шевченколюбів та надихнули на нові звершення заради України.