23 травня – День Героїв.

Богдан Червак, Голова ОУН.

23 травня відзначають День героїв, що приурочений пам’яті Голови ОУН полковника Євгена Коновальця, який у 1938 році загинув у Роттердамі внаслідок терористичного акту, здійсненого московським агентом Судоплатовим. Особливо важко загибель Вождя переживав його наступник – полковник Андрій Мельник. Щороку, 23 травня він приїжджав у Роттердам, щоб покласти квіти на могилу засновника ОУН, якого вважав найвизначнішим діячем українського національно-визвольного руху ХХ сторіччя.

Не зміг приїжджати тільки під час Другої світової війни. І ось у 1948 році Андрій Мельник знову відвідав могилу Євгена Коновальця. «Наш Вожде! Звітую, що твір Твого Великого Духа, Організація Українських Націоналістів, – діє. Що хоч гекатомби склала вона на жертовнику Батьківщини, хоч скривавлена ворогами і своїми, вона не понизила піднятого Твоєю рукою нашого прапора і що держить його високо й гордо, щоб, загоївши рани і поповнивши зріднілі ряди, занести його у Золотоверхий, як велить Твій заповіт. Звітую, що згідно з Твоєю волею і з Твоїм наказом іде невпинна боротьба на рідних землях і поза ними за найвищий ідеал Нації, що йому в жертву Ти приніс своє життя. Від когорт наших прийми привіт і тривке запевнення, що всі задуми і сили наші спрямовані на те, щоб до краю і сумлінно, чесно й достойно сповнити наш обов’язок українського націоналіста супроти Батьківщини і, йдучи Твоїми слідами, віддати для неї все для осягнення нашої найвищої мети. Привіт Тобі приношу від наших бойових ланок з рідних земель. Ти благослови їх чин, благослови наш шлях до перемоги. В десяту річницю Твоєї геройської смерти ми прибули до нашого Святая Святих, твоєї могили, щоб віддати Тобі наш глибокий, доземний поклін, скласти вислів нашого «вірую», що недалекий день, коли вернемося на рідні пороги, щоб поновити величний храм Української Держави і в ній здвигнути Український Пантеон, де б легше було Тобі спочити в рідній українській землі, ніж у цій землі голландській.

Нелегкий наш шлях, нелегкі завдання, нелегкий труд, нелегка боротьба. З печаттю Твого Духа пройдемо його до кінця. Ти ж з засвітів благослови наш чин, благослови наш шлях до Перемоги».

(Промова Голови ОУН полк. Андрія Мельника на могилі сл. п. полк. Євгена Коновальця в Роттердамі, травень 1948 року).

Фото з литовського паспорта Євгена Коновальця з яким він прибув до Роттердама