Олександр Вакуленко, фото автора
28 березня 2025 року в Арт-просторі столичної бібліотеки імені Миколи Гоголя відбувся фінісаж виставкового проєкту Світлани Задоровської ,,Зв’язок поколінь’’.
Подібно тому, як у минулому, художники творили портрети своїх сучасників, так і фотохудожниця Світлана Задоровська створює чудові фотопортрети в українському вбранні із прикрасами, відомими із минулих часів. Перебуваючи в оточенні цих яскравих, насичених українським колоритом та незламним волелюбним духом фоторобіт, одразу відчувається зв’язок поколінь. А щоб виникло це дивовижне відчуття, авторка світлин перебуває в пошуку старовинних зразків одягу та прикрас. Потім відтворює віночки, прикраси, які у минулі століття, залюбки одягали українські дівчата, й до яких не байдужі наші сучасниці. І тільки на заключному етапі цього магічного процесу, під час фотозйомки відбувається створення цих фантастичних портретів.
На одній із фотографій зображений брат Світлани, який отримав поранення на російсько-українській війні. Він у військовій формі із міцно стиснутими кулаками – символом нездоленої сили, а за його спиною, як за надійним захистом – дві українські красуні. При цьому він підбадьорює свою сестру, щоб продовжувала творити цю неймовірну красу, яку прагнуть бачити люди. Адже глядачі перебувають в захваті від прекрасних робіт автороки фотопроєктів ,,Від Лялі до Кралі’’, ,,Незламна’’ й нинішнього – ,,Зв’язок поколінь’’.
Світлана Задоровська як мисткиня та волонтерка глибоко переймається, тим що відбувається на російсько-українському фронті. Її діяльність спрямована на допомогу нашим захисникам. Після чергового збору коштів на комплекс РЕБ, який вже перебуває в частині, стає легше на душі. Адже завдяки йому будуть збережені життя наших військових.
Хто робить добрі справи, тому на його життєвому шляху зустрічаються світлі люди. Це постійно відчуває Світлана. Вона співробітничає із відомим куратором фотовиставок Валерієм Лещинським, який докладає максимум зусиль, щоб допомогти майстрам фотосправи утвердитися в сфері мистецтва. Саме Валерій Лещинський відкрив цей мистецький захід, представивши напрочуд обдаровану, талановиту фотохудожницю та культурну діячку Світлану Задоровську.
Після хвилини мовчання, в пам’ять про загиблих в російсько-українській війні усіх присутніх привітала директорка бібліотеки імені Миколи Гоголя Альона Рабій. Світлана Задоровська взявши за руки Валерія Лещинського та Альону Рабій подякувала своїм добрим друзям за всебічну підтримку української культури.
Приємним сюрпризом для відвідувачів заходу стала демонстрація неймовірно красивих суконь дизайнерки Марії Шамедько, яка є засновницею бренду Maruna BY Maria. Вбрання створене Марією Шамедько користується неабиякою популярністю. Її вишиті сорочки носять Валерій Залужний, Сергій Наєв, Павло Клімкін та міністр Закордонних Справ Португалії Жоао Кравіньйо. 15 лютого цього року дівчата в цих виготовлених вручну білих вишитих сукнях взяли участь в Українському благодійному балі у Відні. Під час балу було зібрано одинадцять з половиною тисяч євро на реабілітацію українських військових. Одразу після дефіле на великому екрані було продемонстровано епізоди відеофільму про цей вражаючий бал в австрійській столиці.
,,Нам є чим пишатись і за що боротись. Саме за те, щоб ми відтворювались як нація воюють солдати. Зв’язок поколінь безперервний і ми раді вносити свою частку у розвиток красивого українського вишитого одягу’’, – вважає українська дизайнерка Марія Шамедько.
Світлана Задоровська представила унікальні роботи дизайнерки прикрас, майстра народної творчості Юлії Кикоть. А майстриня прикрас з бісеру Ілона Кузнецова розповіла про свою творчу роботу й продемонструвала авторські прикраси.
Значний інтерес викликав майстер-клас по створенню прикрас, коли Світлана Задоровська розповідала, а сам творчий процес тривав на екрані під час демонстрації відеоролика. Ця робота потребує неабиякого уміння та фантазії. На створення одного дівочого чи весільного вінка, які в кожному регіоні України мають свої особливості, може йти від кількох днів до кількох тижнів.
На виставці представлено фотопортрет засновниці та голови оргкомітету громадської організації ,,Всесвітній день вишиванки’’ Лесі Воронюк, завдяки якій втілився в життя дослідницько-реконструкторський проєкт ,,Окупована спадщина’’. Над його здійсненням працювали більше двадцяти майстрів, які виготовляли роботи традиційні на тимчасово окупованих територіях, щоб не була втрачена їхня неповторна особливість та харизма. Цей проєкт було представлено в Міністерстві Закордонних Справ України.
Лунали на творчому заході й чудові, мелодійні пісні. Починаюча співачка, авторка пісень Аліна Собчук, яка разом з іншими дівчатами була в центрі уваги демонструючи бальні сукні виконала свою дебютну авторську пісню про кохання. А після виконання пісні ,,Ой, у гаю при Дунаю’’ дружні оплески глядачів змусили Аліну виконати ще одну авторську пісню ,,Чорнявенький’’.
Вдячні глядачі мистецького заходу побажали Світлані Задоровській натхнення та творчих успіхів, адже вона своїми унікальними фотороботами не лише зігріває серця людей, а й докладає неабиякі зусилля, щоб сонце нашої Перемоги зійшло і освітило рідну Україну.
Організаторами мистецької події виступили Арт-об’єднання Kyivphotos-Hall 2012, бібліотека імені Миколи Гоголя ЦБС Голосіївського району Києва при сприянні Національної спілки фотохудожників України.







