Богдан Червак
31 березня 1873 р. народився Микола Міхновський – основоположник сучасного українського націоналізму, який став основою ідеології ОУН.У 1911р. М. Міхновський видав брошуру «Самостійна Україна». Власне, у ній вперше зустрічається гасло українських націоналістів «Україна для українців».
Саме цю брошуру найбільше цитують як прихильники, так і опоненти М.Міхновського. Але як одні, так і другі дуже часто «виривають» це вислів із загального контексту, що й спричинює непорозуміння та політичні спекуляції. У брошурі «Самостійна Україна» читаємо: «Україна для українців, і доки хоч один ворог чужинець лишиться на нашій території, ми не маємо права покласти оружжя. І пам’ятаймо, що слава і побіда – це доля борців за народню справу. Вперед, і нехай кожний із нас пам’ятає, що коли він бореться за народ, то мусить дбати за ввесь народ, щоб цілий народ не згинув через його необачність». Іншими словами, як і тоді так і сьогодні гасло «Україна для українців» означає тільки одне: «Україна без окупантів», а отже має не реакційний і не ксенофобський, а національно-захисний характер.
Наскрізною ідеєю брошури є твердження про необхідність визволення Української нації з-під чужоземного ярма й побудови «одної, єдиної, нероздільної, вільної, самостійної України від гір Карпатських аж до Кавказьких».У добу Міхновського, коли тріумфував соціалізм, круто замішаний на москвофільстві й федералізмі, категорична вимога самостійності України звучала як виклик. Імперативні постулати М.Міхновського про законне право нації на свою державу доповнювалися чітким з’ясуванням шляхів і методів досягнення мети: «Ми виголошуємо, – писав харківський адвокат, – що візьмемо силою те, що нам належиться по праву, але віднято від нас теж силою». Так в обіг національної думки прийшла висунута ще Тарасом Шевченком ідея боротьби, а не плачу і нарікання на «нещасливу долю».
Багатьом своїм сучасникам Микола Міхновський був не зрозумілий, видавався «радикалом» і надмірним оптимістом. Та не зважаючи на це, його думки та ідеї взяло на озброєння покоління українців, яке вже після його смерті, зокрема в лавах ОУН і УПА змагалися за самостійну Україну.