У день Всіх святих в Києво-Печерській лаврі відправлено панахиду за гетьманом Іваном Мазепою.

Ольга Веремійчик. (На фото фрагмент Євангелія, виданого за сприяння І. Мазепи).

«Я серцем хочу показати

страшну трагедію Мазепи

і в ній, в той час страшний незгоди,

страшну трагедію народу…

…Любив Вкраїну він душею

і зрадником не був для неї…

Він серцем біль народу чув,

що в даль дивився крізь багнети…»

Володимир Сосюра

У музеї Києво-Печерської лаври 11 червня, у день Всіх святих, представили факсимільне видання Мазепинського Євангелія. У цей день вперше в історії Києво-Печерської лаври  відправлено панахиду за її меценатом і ктитором — гетьманом Іваном Мазепою, якого за небажання коритися Московії ще за життя було піддано анафемі російською імперською церквою. Відтепер історичну і духовну справедливість відновлено. У межах заходу  культури та інформаційної і оголошено про старт реставраційних робіт у церкві Всіх святих, а також презентовано новий проєкт— Музейний центр «Гетьман Іван Мазепа та його доба» (локація— Онуфріївська вежа). Захід відбувся з благословіння Предстоятеля Православної Церкви України Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

Гетьманом України У1687—1709 роках був видатний державно-політичний і культурний діяч кінця XVII — початку XVIII століття Іван Степанович Мазепа. Народився він 20 березня 1639 року у с. Мазепинці (нині Білоцерківський район Київської області). Належав до родини відомої правобережної української шляхти. Початкову освіту отримав у школі Київського братства, згодом закінчив Києво-Могилянський колегіум та Єзуїтську колегію у Варшаві. Протягом трьох років навчався у Німеччині, Італії, Франції та Голландії, де здобув блискучу європейську освіту, досвід європейського політичного та культурного життя. Знав кілька іноземних мов. Формування національно-політичних переконань Івана Мазепи відбувалося під час служби при гетьманах П. Дорошенкові та І. Самойловичеві, які мали програми відродження самостійної й соборної української держави.

Іван Мазепа був першим українським гетьманом, який незмінно тримав гетьманську булаву протягом майже 22 років. Цей період характеризувався економічним розвитком України-Гетьманщини, стабілізацією соціальної ситуації, піднесенням церковно-релігійного життя та культури.

Ставши гетьманом, Мазепа відразу розпочав свою найважливішу працю – церковне будівництво. Це робили всі гетьмани – така була традиція. Мазепа був найбагатшим гетьманом і ніколи не шкодував своїх коштів на розбудову величезних храмів.

Багато зробив гетьман Іван Мазепа для Києво-Печерської лаври. Огородив Печерську лавру міцним кам’яним муром і побудував на ньому дві церкви – над Святими входовими і над Економічними воротами. Також він реставрував Успенську соборну церкву. Було збудовано три нові церкви, добудовані з боків ще дві. Ще були збудовані на Печерську Миколаївська церква і Миколаївський собор.

При Києво-Печерській лаврі була малярська школа. За Мазепи ця школа добре розвинулася. У 1690 – 1693 роках гетьман Іван Мазепа побудував Братську церкву на Подолі, яку назвали Богоявленська. Це була академічна церква. Також Мазепа ґрунтовно перебудував Києво-Могилянську академію. Він подбав, щоб академія була зарекомендована на зразок вищих шкіл.

На початку XVIII століття гетьман Іван Мазепа в союзі з польським королем Станіславом Лещинським та шведським королем Карлом ХІІ здійснив спробу реалізувати свій військово-політичний проект, метою якого був вихід з-під протекторату Московської держави і утворення на українських землях незалежної держави.

На жаль Полтавська битва була програна, і цар Петро вирішив жорстоко помститися Україні. 2 листопада (13 листопада за н. с.) 1708 року Меншиков через зраду Івана Носа увірвався в гетьманську столицю Батурин і з наказу царя він дощенту спалив місто, перебив мешканців.

У 2008 році у Видавництві імені Олени Теліги вийшла книжка «Батуринська старовина». Упорядник В. Коваленко розмістив у книжці світлини проведених у Батурині розкопок, які демонструють звірячість загону Меншикова.

Свого часу ми їздили до Батурина на екскурсію і бачили реставровані палаци. Вони вражають своєю архітектурою і раціональним плануванням.

У 2007 році вулицю Січневого повстання у Києві було перейменовано на вулицю Івана Мазепи. З історії відомо, що те так зване «повстання арсенальців» завадило Євгену Коновальцю поїхати зі своїм полком січових стрільців на допомогу в Крути, щоб зупинити муравйовців. Таким чином тогочасної назви вулиці не мало б бути. А от назва вулиці Івана Мазепи, який багато зробив для розбудови Києво-Печерської лаври, дуже добре обрана. Водночас, було б добре, якби на площі Слави постав пам’ятник гетьману Івану Мазепі.    

До дня відновлення Незалежності України із Швеції до Києва були передані оригінали клейнодів Івана Мазепи, булави, ймовірно, Івана Мазепи і Пилипа Орлика, а також Конституції Пилипа Орлика, яка має назву «Пакти та конституції прав і вольностей Війська Запорізького між ясновельможним паном Пилипом Орликом, новообраним гетьманом Війська Запорізького, та між генеральною старшиною, полковниками, а також названим Військом Запорозьким, прийняті публічною ухвалою обох сторін і підтверджені на вільних виборах встановленою присягою названим ясновельможним гетьманом, року божого 1710, квітня 5, біля Бендер».

Виставлені були прислані оригінали гетьманських Клейнодів, а також Універсали Івана Мазепи, надані бібліотекою імені Вернадського у Софії Київській .  На жаль, оригінали, які надала Швеція, повернені були до шведського архіву.