Павло Голояд та Яків Пришлюк – Герої ОУН, страчені польською владою.

27 квітня 1932 року суд у Тернополі виніс смертний вирок трьом членам ОУН: О.Метельському, Я.Пришляку, П.Голояду. Президент Польщі першого з них помилував, а Я. Пришляка і П. Голояда страчено 29 квітня 1932 р.
Страта Я. Пришляка і П. Голояда набула значного резонансу на Тернопільщині та за її межами. У всьому краї проводились заупокійні служби, а Тернопільська окружна екзекутива ОУН випустила у день страти 2000 листівок “Страта героїв Я.Пришляка і П.Голояда”.

Після арештів членів ОУН у Скалатському повіті, Павло Голояд , який обіймав посаду повітового провідника вирішив разом із товаришами знищити донощиків польської поліції.

29 березня 1932 він та Яків Пришляк убили таємного агента польської поліції Яна Марущака. Через кілька днів обидва виконавці були арештовані та засуджені «наглим судом» у Тернополі 27 квітня 1932 до смертної кари.

29 квітня 1932 року Павло Голояд та Яків Пришляк були страчені. Поховані у Тернополі на Микулинецькому цвинтарі. Поховання віднайдене після років забуття та впорядковане громадськістю міста.

“За Україну гинемо” – були їхні останні слова. Для України воїни жили, для Неї і загинули. По лицарськи загинули! Слава Героям! Бо з геройської смерті родиться нове життя.

На фото Павло Голояд.