16 січня 1969 року в Празі на знак протесту вчинив самоспалення Ян Палах.

Ольга Веремійчик.

«Хто має уші – хай слуха!

Хто має серце – люби!

Встає цитаделя духа –

Десятки літ боротьби.»

                                                               О. Ольжич

Радянський союз, як тепер його спадкоємниця  росія, вважав, що він має право вводити свої війська у будь-яку країну Варшавського договору. Так, у 1968 році він ввів свої війська у Чехословаччину. Студенти вирішили боротися із зайдами як могли. Вони  хотіли, щоб світ  звернув увагу на ситуацію, яка виникла в їхній країні. Першим на знак протесту вчинив  акт самоспалення студент філософського факультету Карлового університету в Празі Ян Палах (11.08.1948 — 19.01.1969). На жаль, позбутися  тих військ Чехословаччина змогла тільки у 1989 році. Тоді в центрі Праги поставили пам’ятник на місті самоспалення  Яна Палаха і посмертно його нагородили в 1991 році орденом Томаса Гарріга Масарика 1-го ступеня. 

Ми  в 1989 році їздили в гості до нашого товариша поета Ярослава Павуляка в Братиславу і звідти на 2 дні їздили в Прагу, там ми бачили пам’ятник на місті загибелі Яна Палаха.

 А зараз, наскільки я розумію, росія вирішила відновити радянський союз. Ще за кілька років до загибелі В’ячеслав Чорновіл писав:  «Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й чекає остаточного колапсу нашого суспільства, щоб запустити пазурі в живе тіло нашого народу.»