ЗВЕРНЕННЯ ДО АНДРІЯ САДОВОГО

Міському голові Львова
Андрію Садовому

Шановний пане міський Голово, у 2020 році Україна відзначатиме 100-річчя створення Української Військової Організації (УВО), яка мала вагомий вплив на перебіг національно-визвольної боротьби української нації за Українську Самостійну Соборну Державу, стала основою для створення Організації Українських Націона­лістів. Саме у Львові було сконцентровано актив УВО на етапі її становлення, тут активно діяли перші керівники Організації, ту віддали своє життя за Українську державу члени УВО Ольга Басараб, Василь Білас та Дмитро Данилишин. Пропонуємо Вам та депутатам міської ради Львова забезпечити гідне відзначення 100-ї річниці створення УВО.

  1. 10.2017 р. Львівський міськвиконком своїм рішенням № 981 постановив: «Вважати розпорядження Львівського міського голови від 03.11.2010 № 542 “Про встановлення меморіальної таблиці Степанові Федаку“ таким, що втратило чинність». Це незаконне рішення, прийняте без відома Організаторів встано­влення меморіальної дошки С. Федаку, зумовлене, очевидно, намаганням применшити роль одного з державних секретарів ЗУНР, близького соратника Митрополита Андрея Шептицького, тестя обидвох провідників ОУН Євгена Коно­вальця та Андрія Мельника – Степана Федака, в історії Українських Визвольних Зма­гань, затерти, на догоду ворожим Україні політичним силам, українську історію Льво­ва. Ще 15 січня 2018 р. світлої пам’яті Провідник Львівської обласної ОУН Олег Гринюк надіслав Звернення на ім’я Львівського міського голови про відміну такого неправомірного рішення, однак дотепер (!!!) від міської влади не отримано належного реагування на це звернення, незважаючи на Протокольне рішення Робочої групи до 100-річчя ЗУНР при Львівській ОДА від 12.02.2018 р.Відповідно, закликаємо відновити дію рішення міського голови про  вста­новлення меморіальної таблиці членові родини полковників А. Мельника і Є. Коно­вальця – видатному українському громадському і державному діячеві, право­захисникові і меценату Степанові Федаку на його будинку на вул. Дорошенка, 48.
  1. Пропонуємо також міському голові Львова проявити ініціативу та оголосити архітектурний конкурс на спорудження пам’ятника засновнику УВО та ОУН полковнику Євгену Коновальцю у м. Львові. Вважаємо, що найкраще місце для встановлення пам’ятника Євгену Коновальцю, що є символом боротьби кількох поколінь за державність України, зокрема – вояків Дієвої Армії УНР, членів УВО та ОУН, – це територія на вул. Стрийській, де зараз розташовані рештки т. зв. «Монументу бойової слави радянських збройних сил», що підлягає демонтажу.Відповідно, вимагаємо невідкладно, на виконання закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (№ 317-VIII від 9.04.2015 р. – пп. 1.4: б, д Статті 1. та Статті 6. зокрема), забезпечити остаточний демонтаж споруди «Монумент бойової слави радянських збройних сил» на вул. Стрийській у м. Львові. Зважаючи на «сакральність» символів цього пам’ятника тоталітарного режиму для промосковських політиків, вважаємо за доцільне передати окремі елементи т.зв. «монументу» до експозиції музею тоталітарних режимів у м. Львові.
  1. 13 липня 2018 р. на пленарному засіданні сесії Львівської міської ради депутати погодили «Детальний план території в районі вул. Вітовського, Сахарова та Болгарської», що передбачає влаштування на місці розташування пам’ятного знака «Борцям за волю України» штучної водойми – т. зв. «Пелчинського ставу». Ці радикальні (і незаконно прийняті) містобудівні перетворення означають фактичну відмову Львівської міської ради та Львівського міськвиконкому від ідеї встановлення пам’ятника Борцям за волю України на вул. Д. Вітовського, зініційованого на початках Української Незалежності українськими громадськими організаціями, та затвердженого розпорядженням Представника Президента України № 528 від 09.06.1994 р. У 1994 -2004 роках були вчинені усі належні дії для початку спорудження меморіалу «Борцям за волю України» (Ухвала № 1497 11-ї сесії 4-го скликання Львівської міської ради від 24.06.2004 р.), однак роботи так і не розпочалися.У часи Революції Гідності тут був створений силами активістів меморіальний Мурал Героям Небесної Сотні – тоді перший такий пам’ятник Революції Гідності у Львові. Однак тепер, вже на 29-му році Незалежності Української Держави, спорудження Меморіалу «Борцям за волю України» у м. Львові є під реальною загрозою внаслідок спроби реалізації так званої реконструкції вул. Вітовського, що передбачає знищення пам’ятного знака «Борцям за волю України».

Закликаємо Міського голову Львова припинити ганебну політику міської влади з ігнорування пам’яті Борців за Українську Самостійну Державу та знищення символів цієї боротьби у м.Львові.

Василь ПЕТРИК,
провідник Львівської обласної організації ОУН