Кінострічку про Героїв ОУН «ЕКС» презентували українцям Каліфорнії

Микола ГРИНЬ

Патріотичне громадське об’єднання “Nova Ukrainе”, яке згуртувало співвітчизників, котрі живуть і працюють у каліфорнійській Кремнієвій долині, організувало і провело під відкритим небом у літньому кінотеатрі містечка Маунтін-В’ю перший у Сполучених Штатах Америки показ сучасного українського фільму  «Експропріація» («Екс»). Прем’єра стала можливою завдяки наполегливості в отриманні дозволу від власників авторських прав працівників Генерального консульства України в Сан-Франциско і особисто консула Дмитра Кушнерука, який  разом з дружиною взяв участь в презентації фільму.

Фільм режисера Сергія Лисенка та сценариста  Ярослава Яриша  народився з проєкту-переможця  восьмого конкурсного відбору Держкіно. А сценарій пана Яриша виборов другу премію на конкурсі «Коронація слова». Тоді ж на нього і звернув увагу режисер Сергій Лисенко. І ось фільм «Екс»  глядачі вже більше року мають змогу дивитися в українському прокаті. Минулої суботи він вперше з*явився на екрані далеко від батьківщини. Від організаторів показу глядачі дізналися, що стрічка «ЕКС» створена на основі реальних подій, які відбувалися в 1932 році у містечку  Грудек  Ягеллоноський (нині – Городок Львівської області). До речі, серед глядачів у літньому кінотеатрі були й вихідці з тих країв, які чули про зафільмовані події від своїх батьків та дідів.  Саме там, на Галичині, молоді патріотично налаштовані хлопці з організованої ними Української Військової Організації (УВО) – ОУН задумали здійснити експропріацію  («екс») каси місцевої пошти.

 Як і обіцяли організатори прем’єрного показу повнометражного художнього фільму, створеного кінокомпанією Т.Т.М. за підтримки Держкіно, який уже «охрестили» бойовиком, трейлером, драмерією, після завершення глядачі мали можливість через мережу онлайн спілкуватися та обговорювати кінострічку з режисером Сергієм Лисенком та оператором Сергієм Михальчуком. Митці відповіли на запитання любителів кіномистецтва, поділилися творчими планами. А організатори показу запевнили, що громадське об*єднання українців Каліфорнії продовжить популяризацію сучасних українських фільмів на міжнародному рівні. Саме з цією метою і запущений кінотеатр під відкритим небом. Він стане місцем, де не лише демонструватимуться фільми з Великої України, а й глядачі матимуть можливість задати запитанням людям, які створюватимуть сучасне кіно. Початок цьому покладений фільмом «Екс».