ОБОРОНА ЦЕНТРАЛЬНОЇ РАДИ. (З боїв за Київ 1918 року).

Володимир МОКЛОВИЧ

В Києві почалося большевицьке повстання, і тепер головним завданням стала оборона Центральної Ради. Організувалася вона “стихійно”, “всім народом” – “сама собою”. Першого дня боїв, 29 січня 1918 року, для оборони Центральної Ради з’явилося, не враховуючи Січових Стрільців, може, 1.000 людей, але їхні успіхи не могли бути значні, навіть при інколи великій хоробрості.

“Стихійно” заімпровізоване громадянське військо, не охоплене одностайною організацією, без постачання — було дуже слабе. Оборонці Центральної Ради билися, розходилися по домах, щоб відпочити, а потім знову приходили битися. Організованими одиницями були: 1. рештки Богданівського полку, який у своїх касарнях на Печерському був увесь прикований боєм за Арсенал, 2. полк ім. Костя Гордієнка, що саме тепер прибув з фронту. І це все, крім Січових Стрільців. Проти Центральної Ради виступали московські технічно-військові частини: інженери, гарматні, летунські і тому подібні спецвідділи, цілий полк Георгіївських Кавалерів, численні частини інших полків. Але головною силою були організовані большевиками місцеві ватаги московського населення столиці. Всього разом большевики мали кілька разів більшу силу, як оборонці Центральної Ради.

            Оборона Центральної Ради цілком не була підготовлена. Не дивно, що рішальну й найголовнішу ролю в здушенні повстання відіграли Січові Стрільці. В них була військова організованість і плян акції. Командування знало, чого хоче, І добре вимірювало кожен удар. Тому-то Січові Стрільці не відразу насліпо кинулися в бій, як тільки дня 27 січня почалися розрухи.

            Січові Стрільці не надто добре визнавалися в ході революційних подій. Вони були заскочені большевицьким переворотом і не зовсім точно знали, хто його робить, — ліві українські партії чи московські большевики. На цю непевність Січових Стрільців вплинуло хитання самої Центральної Ради від часу большевицького жовтневого перевороту в Москві та її спроби примиритися з большевиками. Немало дезорієнтувало Січових Стрільців і те, що українізовані полки здебільшого заявляли “нейтралітет”.

            Комендант оборони Центральної Ради М. Ковенко почав свою роботу від того, що заарештував у залі Центральної Ради під час її нарад кількох лівих соціялістів-революціонерів. Це виглядало так, неначе переворот у столиці був внутрішньою українською справою. Незорієнтовані Січові Стрільці не почувалися вправі встрявати у внутрішні політичні справи, бо ж це не випадає військовим частинам. Команда Січових Стрільців наказала гостре поготів’я, заборонила стрільцям виходити на місто і брати участь у подіях. Тому Січові Стрільці навіть не відповідали на обстріл касарень і автомашин з постачанням.

            Біля полудня 29 січня команда Січових Стрільців і командир пішого куреня Андрій Мельник виїхали до Центральної Ради і до Командування Київської Воєнної Округи, якому безпосередньо підлягали, щоб отримати останні інформації. Тут довідалися, що українські ліві партії в перевороті участи не беруть і що він є ділом лише московських большевиків, і з тим вернулися до касарні. Автомашина командира Січових Стрільців проскочила через Сінну площу в останній хвилині: від Великої Житомирської входив большевицький відділ.

            Становище виглядало приблизно так; від товарної станції большевицькі відділи дійшли по Великій Васильківській майже під Хрещатик, а по Великій Володимирській аж під Бібіковський бульвар. З другого боку — на Липки, аж до околиці Лютеранської. Від головного двірця — по Фундуклеївській аж до Пироговської. Головний наступ ішов з Подолу по Великій Володимирській, де большевики зайняли готель «Прага» на сто метрів від будинку Центральної Ради, який узяли під сильний обстріл. Саме в той час Центральна Рада засідала в повному складі і дебатувала над земельною реформою. Січових Стрільців у Духовній Семінарії відрізав большевицький відділ, що замкнув Вознесенський спуск. Була година друга пополудні.

            Прибувши в касарні, командир Січових Стрільців видав наказ вступити в бій. Це рішення прийняло стрілецтво з почуттям полегші: кінчалися нарешті муки непевности.

            Поки стрілецтво шикувалося на подвір’ї, комендант першого куреня Андрій Мельник виготовляв оперативний наказ. Наказ передбачував: ударити в большевицьку групу, що наступала з Подолу, і відкинути її до Дніпра й таким чином перервати її зв’язок з печерською групою. Зліквідувавши повстання на Подолі, перекинути стрілецькі сили на інші загрожені місця. Наступ мала перевести друга сотня з сотнею скорострілів. З одного грузовика заімпровізовано «броневик», уставляючи в нього скоростріл. Цей експеримент себе не виправдав.

            Цілою бойовою акцією мав командувати Андрій Мельник. Біля третьої години відчинилася брама касарні, з неї виїхав грузовик зо скорострілом і відкрив огонь по большевицьких бандах, що залягли від Львівської. Відділ під командою Пасіки вступив у бій. Він швидко дійшов до Львівської і вдарив на Сінну площу, де зав’язався короткий, але дуже кривавий бій. За кілька хвилин полягла вся залога «броневика». Якимсь чудом залишився живим тільки кулеметник, що ні на хвилину не припиняв обстрілу. Багнетами і ручними гранатами здобуто Сінну площу. До вечора ми дійшли до Трьохсвятительської. Тут застала нас ніч, і наступ припинився.

            Стрілецькі стежі мусіли здобувати будинок за будинком, бо з вікон увесь час сипалися стріли. Перший відділ мав такі великі втрати, що йому на підмогу довелося вислати окрему чету. Вночі большевики пробували вибити нас зо здобутих позицій, але безуспішно. Потім почали обстріл з мінометів.

            Другий відділ під командою Івана Вирвача здобув готель «Прага» і таким чином припинив обстріл будинку Центральної Ради. Під вечір  відділ  зупинився перед Софійською площею. Третій відділ Івана Чмоли підійшов до Софійської площі через Рильський провулок.

            Вранці 30 січня відділ Чмоли здобув Михайлівський монастир, натискаючи на ліве крило большевицької групи, що скупчилася проти відділу Федя Черника на Трьохсвятительській вулиці. Відділ Вирвача здобув Володимирську Гірку і закріпився на ній, перериваючи зв’язок між большевицькими групами Подолу й Печерського. В боях цього відділу взяли дуже визначну участь вже й інші частини оборонців Центральної Ради, головно Вільні Козаки.

            Найважчий бій ішов на відтинку Федя Черника. Протягом ночі большевики підтягнули сюди великі сили, щоб проломитися в середину столиці. Січові Стрільці кинули сюди всі резерви, залишаючи на оборону касарень лише 15 новобранців і ранених.

            Увесь день наступи й протинаступи чергувалися з обох боків, але вирішення не осягнено. Вночі з 30 на 31 січня большевики зміркували, що по Великій Володимирській уже не проб’ються до Центральної Ради. Тому почали густо обстрілювати мінами наші касарні, рішившися вранці проломити наш фронт у його найбільш недоступному місці – на кручі за касарнею.

            В кінці третього дня бою, 31 січня, перші большевицькі відділи почали наступати від Фроловського монастиря під стрілецькі касарні. Але всі скоростріли були скупчені на відтинку Федя Черника. Побудовані там за ніч большевицькі барикади розсічено на тріски.

            З підтримкою цього вогню ще раз пішли Січові  Стрільці в наступ, зламали ворожий опір і дійшли до Андріївського спуску. Дорога на Поділ лежала відкрита.

            Большевицький полк Георгіївських Кавалерів ударив від Подолу на стрілецькі касарні. Відбитий з кривавими втратами, він відступив. Обидві сторони, знеможені, затихли. Але доля Подолу, а з ним усього большевицького повстання була рішена перемогою відділу Федя Черника.

            Під вечір цього дня сотник Василь Кучабський перехилив Особливе Командування на сторону стрілецького пляну: ліквідувати повстання спершу на Подолі, а потім усіма силами звернутися проти Печерського і залізничних двірців. Згідно з новим пляном штаб Особливого Командування віддав у розпорядження Команди Січових Стрільців Полуботківський полк (50 багнетів!), що саме зломив свій “нейтралітет” і погодився взяти участь у боях. Перед вечором відступив від нейтралітету і полк “Самокатників” (300 багнетів). Отримавши таке підсилення, командування Січових Стрільців залишило Самокатників на оборону касарень, а всі свої сили почало готувати до наступу чергового дня.

            Вночі большевики почали обстріл касарні Січових Стрільців важкими мінами. Самокатники залишили її, а в ній шпиталь з десятками ранених. На велике щастя, большевики не завважили того і стрільці встигли знов обсадити касарню, що була опірним пунктом, довкола якого, немов на завісах, обертався весь наш наступ.

            1 лютого почався бій за Поділ. Протягом дня Січові Стрільці завзятими боями здобули Житній базар, а під вечір — Верхній Вал. Здобуто міномети, якими большевики наробили нам великої шкоди. Обслуга мінометів складалася з кількох полонених австрійців, яким большевики платили по 100 золотих карбованців денно.

            Вночі з 1 по 2 лютого останній більший відділ большевиків силою около 400 багнетів закріпився на Щекавицькому цвинтарі, стрімкій і важкодоступній горі між Подолом і Куренівкою. Впродовж дня 2 лютого їх звідти вибито багнетним боєм. Після того большевики залишили всякий опір у цій частині міста. Залишилися ще Печерський Арсенал і залізничні двірці.

            Таким чином, своїм виступом 29 січня 1918 року Січові Стрільці врятували Центральну Раду й усю українську державність. Саме в той час ішли переговори в Бресті над Бугом і впадок українського уряду в Києві виключив би Україну з ряду міжнародних чинників на довший час. Большевики тому й атакували так завзято Київ, щоб перекреслити переговори в Бресті.

            Рятунок українського уряду окупили Січові Стрільці дорогою ціною. Ми втратили майже половину свого складу вбитими й раненими. З трьохсот багнетів двох піших сотень залишилося 170. Загинула половина скорострільної сотні, обслугу вісьмох скорострілів зведено до п’ятьох.

            Хто загинув у Києві? Невідомо…

            Скрізь по вулицях валялися тіла стрільців, яких ми не могли забирати, бо самі падали від утоми й не мали змоги нікого ховати. Список полеглих стрільців пропав кілька днів пізніше під час відступу з Києва.

            Головною причиною успіхів Січових Стрільців були: систематичність дії і всюдиприсутність командування. Стрілецькі відділи безупинно наступали й не давали ворогові часу на переформування й закріплення. Командування наказувало бити в найслабші місця противника і не так дбати про здобуття терену, як про цілковите знищення ворога.

            Організованість Січових Стрільців давала їм перевагу над численними, але малорухливими бандами противника, що були дуже завзяті в обороні, але менше грізні в наступі. В багнетному бою слабо вишколені большевики мало коли витримували удар. Одначе вирішним було те, що наступала на нас лише большевицька група Подолу. Большевики з Печерського, заховані за укріпленнями Арсеналу, були зв’язані Богданівцями і тому в наступ не йшли. Якби большевики наступали координовано, то нам не виграти було б боїв за Київ, навіть коли билися б ми вдвічі хоробріше