Зустріч Олега Ольжича з Романом Шухевичем.

Богдан Червак, Голова ОУН.

У січні 1944 року командир УПА Роман Шухевич дізнався, що у Львові перебуває фактичний голова ОУН на українських землях О. Ольжич. На той час Р. Шухевич також нелегально мешкав у Львові , а тому виникла думка зустрітися.

Він гарячково шукав союзників у війні з Москвою, усвідомлюючи, що без консолідації визвольного руху неможливо перемогти Москву.

Роман Шухевич і Олег Ольжич – однолітки, народилися в 1907 році.
Приятелювали ще із часів Карпатської України, де виконували завдання ОУН із формування Карпатської Січі – військового формування, яке захищало Карпато-Українську Державу від мадярських загарбників.

З того часу багато що змінилося. І хоч обидва належали до ОУН, але відтепер опинилися у різних її «фракціях». Після розколу ОУН 1940 року Ольжич залишився з Андрієм Мельником. Шухевич приєднався до Степана Бандери.

Запрошення про зустріч О. Ольжичу передав Лев Шанковський. Ось як він про неї згадував: “Зустріч ця відбулася на Пісковій горі, а закінчилася в одній «хаті» на Личакові. Ольжич прибув на зустріч сам, без ніякої охорони, але теж не погодився, щоб я був свідком розмови, кажучи, що першу зустріч бажає відбути в чотири очі. Я відійшов, але зміст цих розмов, став мені, пізніше, відомий”.

Про що розмовляли?

Під час війни, коли стало очевидним, що Москва знову встановить окупаційний режим на українських землях, Ольжич і Шухевич спільно шукали вихід із цього «історичного глухого кута».

Була думка створити «курінь смерті», який мав здійснити рейд у тил ворога. Так, вважалося, можуть народитися нові Крути — ще один символ нескореності нації.

Ольжич залишався прихильником ідеї глибокого підпілля, яке мало із середини підривати радянський режим. Шухевич запевняв, що УПА буде боротися до останніх сил, як армія нескореної нації.

При цьому вражає формат мислення цих людей. Жодних компромісів з ворогом. Ніякої зневіри. Фанатична віра у перемогу, навіть тоді, коли перемога виглядає примарою. Ось приклад двох великих українців, які інтереси нації та держави уміли ставити вище інтересів своєї «фракції»!

Роман Шухевич дотримав слова: загинув у бою з московськими окупантами як головнокомандувач УПА і як герой.