Відзначення 130-річчя Євгена Коновальця у Києві.

Олександр Вакуленко

фото автора

14 червня 2021 року виповнилося 130 років від дня народження визначного діяча національно-визвольного руху України, першого Провідника ОУН Євгена Коновальця.
Люди, які зібралися в цей день біля меморіальної таблички Євгену Коновальцю на вулиці Січових Стрільців української столиці напевно із вдячністю згадували бойовий шлях славного сина України. Чимало сил та енергії він віддав саме формації Січових Стрільців.

У добу УНР він разом із побратимами створює Галицько-Буковинський курінь, згодом реорганізований в Курінь Січових Стрільців. Командиру цього формування Євгену Коновальцю вдається перетворити їх у найбоєздатніший ідейно-загартований бойовий підрозділ Армії УНР. Та все ж цього виявилося недостатньо для збереження української незалежності.

У липні 1920 року відбулося останнє засідання Стрілецької Ради (дорадчий старшинський орган при командирові Січових Стрільців), на якому вона була розпущена. Натомість постає підпільна Українська Військова Організація (УВО), яку очолює Начальна Колегія, згодом перейменована на Начальну Команду УВО. Євген Коновалець виконує обов’язки команданта УВО. Як відмінний стратег він усвідомлює, що для визволення України важлива не лише мілітарна сила, а й пропаганда націоналістичної ідеології та світогляду. Адже очікування збройного наступу західних держав проти більшовиків, на яке розраховувала УВО виявилося марним. Й мобілізаційні плани розгортання української армії залишилися не реалізованими. Тоді у 1929 році в результаті злиття декількох націоналістичних організацій, серед яких була УВО, створено Організацію Українських Націоналістів (ОУН). Провідник ОУН Євген Коновалець очолює її до своєї смерті 23 травня 1938 року.


Перед присутніми на вшануванні Євгена Коновальця виступили голова ОУН Богдан Червак, голова Конгресу Українських Націоналістів Степан Брацюнь, Головний Командир ВО ,,Тризуб’’ ім. С. Бандери Олег Микитюк, голова Всеукраїнської жіночої організації імені Олени Теліги Тетяна Котенко.
Легендарна постать Євгена Коновальця надихає українців на нові перемоги, які потребує Україна. Вкрай актуальними залишаються і його слова: ,,У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю’’.