“Рефлексії” мислителя із викінченим світоглядом.

Віктор Рог

Мало є мислителів із таким до кінця продуманим і викінченим світоглядом як Юліян Вассиян.

Саме виразне усвідомлення небуденної вартості досі малознаної творчої спадщини практично невідомого ідеолога українського націоналізму насамперед спонукало нас запропонувати вдумливому читачу цю ошатну книгу. Збірник вибраних творів провідного ідеолога ОУН «Ієрархія» (упорядники Віктор Рог і Володимир Муравський, передмова Ігоря Загребельного, Київ, УВС, 228 стор.) – перша спроба видання в Україні праць Вассияна окремою книгою. І це було ще одним стимулом до нашої роботи. Сподіваємось, вона стане поштовхом для подальших ініціатив і проектів, мотивацією для активніших досліджень та пошуків, підставою для роздумів і рішень.

Тут поміщено лише незначну частину з багатої творчої спадщини Вассияна, підібрану за нашою суб’єктивною оцінкою (Ієрархія, До головних засад націоналізму, Ідеологічні основи українського націоналізму, Над Рубіконом, Бог і Батьківщина, Воююча Україна, Народна культура та деякі інші тексти). Можливо, і побажано, що з часом знайдеться і видавець його понадчасових «Суспільно-філософічних нарисів», виданих в Чикаго в 1958 році та праці «Одиниця і суспільність» (Торонто, 1957), й інших творів. Але початок вже покладено.

Нижче наведу кілька актуальних цитат із статті, яка й дала назву збірнику: «Незораний переліг не родить сильної рістні, а найкраще насіння в ньому не зійде. У нас все лежить ще в напівхаотичній формі, пошматовано, елементарно… Наша органічна система надмірно засилена чуттєвістю при непропорціональній розвиненості інтелектуальних і волевих первнів, що зростають тільки в умовах сильного суперництва, живої виміни ідей й інших духових змістів на ґрунті високого рівня громадських взаємин – така система не могла видати повнокровного генія. То не значить, що в нас і чинів не було. Були чини, були і визначні індивідуальності, тільки з’являлись і щезали вони з овиду, немов заблукані метеорити; не вростали в народний ґрунт як незнищальна активність духа, що не згорає в акті короткого захоплення, але творить програму праці, яка захоплює щораз ширший обсяг та йде постійно до глибини.

…Політика «орієнтацій» може довести тільки до найбільшого нещастя нашого народу, то значить до нового поділу його в якійсь новій смузі.

Хаос безвладних атомів нації не створить. Нація мусить мати своє сонце, до якого прямують, як до життєтворної сили поодинокі її часті.

…Відношення українського народу до Росії мусить бути негативне як з огляду на її екстенсивність, що знищує нас економічно і фізично, так і з огляду на її внутрішню роздвоєність, що вбиває в нас всяку волю до духового окріплення в певному виразі».

А ось кілька влучних відгуків на творчість Вассияна:

Д-р Ю. Вассиян подав у стисло науковій формі основні засади ідеології українського націоналізму, чітко підкреслив органічну пов’язаність цієї ідеології з духовістю української нації, з її природнім відвічним прагненням до самовиявлення в усіх ділянках життя, а при цьому вичерпно з’ясував державницько-творчий характер української націоналістичної ідеології.

Д-р Петро Мірчук

Людина високої культури й характеру, що про нього кажуть «кришталево чистий». Тонкий спостерігач і глибокий аналітик, він у всьому докопувався до дна.

Це був носій творчої думки. Вассиян був просто неоціненний на нарадах і зборищах: критик, аналітик і синтетик, а разом із цим першорядний промовець, він не тільки вносив пожвавлення в наради, але був їх душею, запліднював їх своєю думкою.

Володимир Мартинець

Як один з ідеологів Українського Націоналістичного Руху, Вассиян не писав ніколи так, щоб вартість написаного кінчалась одним, чи другим днем. Ні, він поринав думками десь «до підводних скель» і звідти виносив на поверхню життя перлини духа, що ставали справжньою наукою, необмеженою ніяким часом.

Олександер Бойків

Юліян Вассиян і досі – невпізнаний і недооцінений, бо його всієї творчої спадщини ми й досі не знаємо…

Безперечно, Ю. Вассиян здебільшого «важкий» своєю формою викладу і стилем, але він зовсім не «важкий», коли з напругою уваги в нього «вчитатися» і власне тоді – відкрити особливі вальори його мови й форми. При тому ж ряд його праць написані аж надто «простим» і приступним стилем. А в цілому ж творчість Ю. Вассияна це не «популярна» література для народу, це – суспільно-філософські проблеми, передусім основні проблеми українського світу. І вони – для духово зрілої і духово провідної верстви.

Богдан Гошовський

При нагоді щиро дякуємо всім, хто допомагав у підготовці та виході друком цієї важливої збірки «для немногих, яким дано многоє».

І, як писав Антонович, «Віримо, що навіть наша недосконала спроба відкрила не один обрій цікавий і інтригуючий для тих, хто люблять заглиблюватися в основні питання, а не лиш плавати на поверхні життя».

Придбати книги можна, зголосившись за адресою: 01054 м. Київ, вул. Ярославів Вал, 9 п. 4, тел. 050-443-53-69, (044) 279-81-33, vorog1970@gmail.com