Грані слова: Висловлюймо думку стисло!

Тетяна Кришталовська

Тетяна Кришталовська

 Урок 4. Висловлюймо думку стисло!

Часто впадає в око активне використання мовних конструкцій «дієслово + віддієслівний іменник» (здійснювати вимірювання, проводити дослідження, забезпечувати безпеку). Замість таких конструкцій треба вживати природніший для української мови й ощадливіший мовний засіб – дієслово (вимірювати, досліджувати, убезпечувати).

Наведу ще приклади:

Дати опис – описати.

Дати характеристику – схарактеризувати.

Зробити редагування – зредагувати.

Зробити щасливим – ощасливити.

Зробити неможливим – унеможливити.

Здійснювати мінімізацію – мінімізувати.

Здійснити аналіз – проаналізувати.

Установити рівновагу – зрівноважити.

Установити баланс – збалансувати.

Установити відповідність – увідповіднити.

Приводити в рух – урухомлювати.

Втратити свідомість – знепритомніти.

Ставати явним – оприявнюватися.

Зауважу, що є випадки, коли заміна двокомпонентних конструкцій одиничним дієсловом неможлива. Скажімо, словосполуки узяти участь, провести захід, установити порядок, звернути увагу ні́як замінити одним словом.

А буває і так, що навіть за наявності дієслівного відповідника конструкція «дієслово + іменник» має інший значеннєвий відтінок (ідеться передусім про кліше ділового стилю). Порівняймо: проводити змагання і змагатися, надавати допомогу і допомагати, вести перемовини і домовлятися. Ці словосполуки набули конкретного значення, термінологізувалися. Одиничні ж дієслова нададуть офіційно-діловим текстам розмовності, певної неточності. Та це не означає, що у таких текстах треба лишати всі без винятку двокомпонентні конструкції.

Аналізуймо й думаймо!

Залишити відповідь