Олександр Вакуленко, фото автора.
12 березня 2025 року в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану відбувся прем’єрний показ документального фільму ,,Краса правічна Михайла Горлового’’.
Михайло Горловий народився 19 жовтня 1952 року в селі Щербанівка Обухівського району Київської області. Закінчив факультет скульптури Київського художнього інституту (нині – Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури). Працюючи на виробництві, а згодом обіймаючи посаду головного художника РБУ–1 ,,Київзеленбуду’’ запам’ятався, як людина яка невтомно працювала, постійно щось творила реалізуючи свої мистецькі задуми.
Водночас Михайло Горловий володів яскраво вираженим українським світоглядом і активно відстоював право українців на гідне життя. Був учасником Революції на граніті 1990 року, Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013-2014 років.
,,Україна переможе, а росія розпадеться. Україна буде квітучою та сильною європейською державою. У наших людей потужні гени – хоч би скільки сюди хто приходив, хоч би скільки нас громили, ми залишаємося!’’, – із впевненістю говорив Михайло Горловий.
Як скульптор Михайло Горловий працював в галузях станкової і монументальної скульптури. Починаючи із 1977 року був учасником групових та персональних виставок. Його роботи добре знали за кордоном. Адже у 2007 році його персональна виставка була представлена в Українсько-канадській мистецькій фундації Торонто (Канада) та Українському історичному фонді Едмонтона (Канада). А в наступному році побувала в Мистецькому центрі Калгарі (Канада).
Його роботи зберігаються в приватних колекціях у США, Канаді, Франції, Фінляндії, Лівані, і звичайно в Україні – Музеї історії Києва, Музеї сучасного образотворчого мистецтва України (Київ), Обухівському історико-краєзнавчому музеї.
Михайло Горловий є автором пам’ятників – Жертвам Голодомору 1932-1933 років у селах Щербанівці та Козині, археологу Вікентію Хвойці у селі Трипіллі. У співпраці з скульптором Олександром Фурманом створив пам’ятники українським військовим діячам Петру Болбочану та Василю Вишиваному в Києві.
Михайло Горловий, як всебічно обдарована особистість був також поетом та філософом. Видано шість його книг – ,,Я – скит з трипільських праглибин’’, ,,Діти Дажбога’’, ,,Дорога в Україну’’, ,,Поезія в камені’’, ,,Щербанівка’’ та ,,Краса правічна. Вибрані твори’’.
Михайло Горловий є лауреатом літературно-мистецької премії американських меценатів Марії та Івана Гнипів (за монументальну пропаганду діячів Української культури). Відзначений медаллю ,,Будівничий України’’ Всеукраїнського товариства ,,Просвіта’’ імені Тараса Шевченка. Є лицарем Золотої Сварги Історичного клубу ,,Холодний Яр’’.
Помер Михайло Горловий 31 березня 2024 року.
Прем’єра фільму про життя та творчість Михайла Горлового розпочалася піснею ,,Чорна рілля ізорана’’ у виконанні бандуриста Степана Щербака.
Автор сценарію фільму та ведучий заходу, письменник Роман Коваль, із сумом зазначив, що коли Михайла Горлового не стало, про це не сказали жодного слова ні на радіо, ні на телебаченні. Незважаючи на те, що Україна втратила митця світового рівня, людину, яка присвятила своє життя відродженню України.
На думку художника Володимира Гарбуза, Михайло Горловий творив свої мистецькі шедеври завдяки спілкуванню із духами наших предків, які жили в часи Мізинської культури.
Художниця Марина Соченко представила свою картину на якій зображені кошовий Таращанського коша ,,Запорозька Січ’’ Оверко Куравський зі своєю нареченою легендарною Марусею Соколовською. Протягом вечора Марина Соченко створила ще два портрети Степана Щербака та Михайла Іллєнка.
Останній вірш Михайла Горлового прочитала Леся Козенко, яка представлена і у фільмі, де також читала емоційні поетичні рядки, які пронизали душу глядачам.
Народний художник України Олег Пінчук, який працював із Михайлом Горловим розповів про їхню спільну роботу, коли невисокий на зріст, але енергійний Михайло давав раду великим кам’яним брилам.
Найкращими словами відізвалися про дивовижну творчість Михайла Горлового молодий, обдарований художник Ярослав Ткаченко, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка Валерій Франчук, художник Василь Корчинський.
Зворушливою миттю стало вручення Надії Гайдук, яка була присутня зі своєю донькою Іляною, посвідчення члена Історичного клубу ,,Холодний Яр’’ їхнього сина та брата, сержанта 25-ої Окремої повітряно-десантної бригади Іллі Гайдука, який загинув 14 червня 2014 року у збитому над Луганським летовищем літаку ІЛ-76. Іллю Гайдука із позивним ,,Чучупака’’ було прийнято у члени холодноярців (посмертно).
Після перегляду фільму ,,Краса правічна Михайла Горлового’’ усі подякували режисеру та оператору фільму Юрію Дереневському, який під час зйомочного процесу все виконав на високопрофесійному рівні. Це одразу відмітив відомий кінорежисер Михайло Іллєнко. У фільмі він побачив мистецькі роботи, які опереджають час. А сам Горловий для нього – це людина-монумент.
Поет Василь Ковтун прочитав власний вірш ,,З неба тримаю слово’’ присвячений Сергію Нігояну та Михайлу Жизневському. Михайло Горловий також був в день їхньої загибелі на вулиці Грушевського. Але доля виявилася для нього тоді милосердною.
Подякували в цей пам’ятний вечір і військовому Ігорю Гаврищишину, який тиждень як повернувся із фронту, де захищав нашу землю, щоб й надалі тривало життя й продовжувалася історія безсмертної України.
На завершення пролунала пісня на слова Володимира Сосюри (музика – Віктора Лузана) ,,Любіть Україну’’ у виконанні бандуриста Степана Щербака.
Організаторами заходу присвяченого видатному українському скульптору, поету, філософу, громадському діячу Михайлу Горловому виступили Історичний клуб ,,Холодний Яр’’ разом із Національним музеєм Революції Гідності.







