362 річниця Конотопської битви.

Олександр Вакуленко

фото автора

Свято ,,Козацька битва’’, яке відбулося 10 липня 2021 року у селі Шаповалівка Конотопського району Сумської області в честь 362-ої річниці перемоги війська Івана Виговського у Конотопській битві 1659 року, вразило неймовірною атмосферою єднання людей безмежно відданими Україні.

Розпочалися святкові заходи в цей по літньому спекотний день на автотрасі біля пам’ятного знаку ,,Шаблі’’, де учасники художньої самодіяльності із села Попівка в народному вбранні мовою мистецької інсталяції зобразили життя та побут українців козацьких часів.

Після покладання квітів до знаку ,,Шаблі’’, учасники святкування рушили у село Шаповалівку. Як найцінніший скарб на чолі колони несли 18-метровий державний прапор України. Біля каплиці  у Шаповалівці пом’янули загиблих у Конотопській битві. Покладанням квітів до пам’ятника гетьману України Івану Виговському вшанували видатного військового стратега. Одразу квіти лягли й до пам’ятника загиблим українським захисникам в АТО/ООС.

На великій сцені пролунали вітання від організаторів та почесних гостей фестивалю.

Чимало самобутніх колективів завітали у Шаповалівку на Всеукраїнський фестиваль ,,Козацький родослав”. Це ансамблі ,,Червона калина” із Бурині, ,,Слобожани” із Ромнів ,,Жайвір” із Шостки, ,,Рідна пісня” із Конотопа, ,,Барви” із Охтирки ,,Перлина Слобожанщини” із с. Білка Тростянецького району…  Їхні пісні переважно на козацьку тематику  пронизували душу й серце.

На свято прибула кримськотатарська делегація на чолі із відомим актором та режисером, директором державного підприємства ,,Кримський дім” Ахтемом Сеітаблаєвим, який передав вітання від голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова. Ахтема Сеітаблаєва привітали заступник голови Сумської облдержадміністрації Тарас Савченко та Попівський сільський голова Анатолій Боярчук.  Конотопська волонтерка Тетяна Радько вручила Ахтему Сеітаблаєву листівки зі словами,  що ми обов’язково повернемося в Крим, який є невідємною частиною України. Кримськотатарські виконавці продемонстрували своє самобутнє мистецтво, викликавши захоплення у глядачів.

Звитяжні сторінки історії піднімають український дух. Тому символічно, що наступного дня урочисті заходи пройшли і в Конотопі, де відбувся міський патріотичний фестиваль ,,Конотопська битва – 2021”.

Зранку відбувся мітинг та покладання квітів до пам’ятного знаку (каменю) на честь героїчної оборони Конотопської фортеці та пам’ятника очільнику оборони Конотопа, ніжинського полковника Григорія Гуляницького, який зберіг місто для нащадків.

До пізного вечора тривало свято. У Конотопському міському краєзнавчому музеї імені О. М. Лазаревського було відкрито нову музейну експозицію ,,Козацьке подвір’я”.

На великій сцені із успіхом пойшов гала-концерт 20-го ювілейного конкурсу-фестивалю патріотичної пісні ,,Від серця до серця”. Гран-прі цього щорічного фестивалю, який проводиться на базі Класичного фахового колледжу СУМДУ отримали Софія Близнюкова, зразковий вокальний коллектив ,,До-Мі-Соль-ка”, Катерина Саббатовська та вокальний колектив ,,Ліра Гіппократа’’.

Концертна програма продовжилася виступами кращих творчих колективів та виконавців міста ,,Таланти землі Конотопської” та Народного артиста України Анатолія Гнатюка.

На завершення усіх порадував своїми яскравими вогнями святковий феєрверк.

Пам’ятаємо мужніх лицарів, учасників славнозвісної Конотопської битви 1659 року. Велика вдячність організаторам та учасникам святкувань, які на високому рівні провели масштабні вшанування вагомої історичної події на Конотопщині.