У Спілці письменників України вшанували жінок, чиєю долею стала війна Росії проти України

Тіна ОВДІЙ

Весна – засніжена і похмура цього року – все ж не залишає без уваги та обдаровує нечастими сонячними днинами. І – святами.

16 березня 2018 року в приміщенні Національної спілки письменників України відбулася церемонія нагородження переможниць Огляду-конкурсу «Українка: жінка-волонтер, жінка-воїн, жінка-герой». У рамках заходу було презентовано однойменний збірник творів переможниць конкурсу.

Організація творчого конкурсу, укладання та видання книги, проведення церемонії нагородження авторів та героїнь збірника стало можливим завдяки спільним зусиллям Жіночого товариства імені Ольги Басараб і Олени Теліги та Організації Українських Націоналістів (ОУН).

Захід розпочався виступами Надії Стрішенець – голови Жіночого товариства імені Ольги Басараб та Олени Теліги, Алли Диби – голови журі конкурсу, членкині Національної спілки письменників України, Богдана Червака – члена журі, голови Проводу ОУН та Надії Бугай – ініціаторки Огляду-конкурсу «Українка: жінка-волонтер, жінка-воїн, жінка-герой», членкині Жіночого товариства імені Ольги Басараб та Олени Теліги.

Говорили не лише про сам конкурс, а і про жінок, чиєю долею стала неоголошена війна Росії проти України. І, хоч і зазначила пані Надія Бугай, серед героїнь конкурсних творів не було власне жінок-військових, проте пан Богдан Червак справедливо зауважив, що кожна героїня творів, поданих на конкурс – воїн. Адже фронт у кожної людини, котрій небайдужа до України – свій. Хтось захищає наші східні кордони, хтось – плете маскувальні сітки, хтось готує по кілька сотень вареників для солдат, хтось – готує для цих же солдат духовні подарунки – вірші, пісні.

А розпочалася розмова із того, що Україна вже має чималий здобуток новітньої воєнної прози. Це і «Аеропорт» Сергія Лойка, і «Точка нуль» Артема Чеха, і «Вірші з війни» Бориса Гуменюка, і багато-багато інших. Але роль жінки у цій, безперечно, визвольній для України війні, поетам і прозаїкам ще належить розглянути й оцінити. І вони це роблять. А допомагають їм отакі заходи, як Огляд-конкурс «Українка: жінка-волонтер, жінка-воїн, жінка-герой». Голова журі Алла Диба зробила короткий огляд творів-переможців конкурсу, поділилася своїми враженнями. Вона відзначила твори Катерини Ковальчук, Світлани Патри, Христини Дичко, картини Лесі Тищенко, одна з яких прикрасила обкладинку збірника.

Після вітальних слів та представлення збірника конкурсу «Українка: жінка-волонтер, жінка-воїн, жінка-герой» настала урочиста мить – було названо переможниць конкурсу та вручено заслужені нагороди. Грамоти від ОУН та дипломи від Жіночого товариства імені Ольги Басараб та Олени Теліги, а також цінні подарунки, вручили Богдан Червак, Надія Стрішенець та Надія Бугай.

Отже, переможницями конкурсу «Українка: жінка-волонтер, жінка-воїн, жінка-герой» стали Тетяна Лісненко, Світлана Патра, Катерина Ковальчук, Ольга Ліщук та Христина Дичко. Саме їхні твори не лише здобули перемогу, а й увійшли до збірника кращих робіт конкурсу «Українка: жінка-волонтер, жінка-воїн, жінка-герой». Авторки, а також деякі героїні, що завітали на захід, теж отримали власні примірники однойменного збірника.

Заключним акордом свята стали виступи авторок творів цього конкурсу. Христина Дичко трішечки розповіла про себе та твори, що увійшли до збірки, Тетяна Лісненко, Катерина Ковальчук та Світлана Патра представили свої поетичні твори, а Ольга Ліщук виконала кілька авторських пісень. Слово брали також і героїні творів-переможців. Катерина Ковальчук розповіла про свою волонтерську діяльність та свій музичний гурт «День Валентина», а також прочитала кілька своїх віршів. Оксана Ковалевська поділилася своїми думками та почуттями. Юлія Майборода, ще одна героїня книги, поділилася своїми думками про волонтерство. Зокрема, вона сказала, що волонтери підуть «на дємбєль» останніми, адже лінія фронту у них проходить через серце. Юля заспівала декілька пісень, із якими виступає на фронті. Ще одна героїня, Руслана Лоцман, розповіла трішки про свої волонтерські проекти та заспівала власні пісні – «Комбат Маруся» та «Гастролі у полі», ілюструючи свій виступ деякими цікавими фактами із історії створення цих пісень чи зйомок кліпу. Лунали пісні не лише на тексти авторок музики – Ольги Ліщук та Юлії Майбороди, а і на вірші інших поетів – Михайла Буряка, поета, члена Національної спілки письменників України, Андрія Кириченка, бійця 72-ї бригади, та славетної Олени Теліги. На жаль, не всі героїні змогли відвідати свято – Ірина Головач на якраз була на лінії фронту, а Оксана Радушинська занедужала. Проте вони, хоч і незримо, але були присутні на заході.

На завершення свята Надія Стрішенець, голова Жіночого товариства імені Ольги Басараб та Олени Теліги, подякувала усім, хто долучився до організації заходу та видання книги – Організації Українських націоналістів, видавництву «Інтер Парк» (м. Лубни), Національній спілці письменників України в особі її голови Михайла Сидоржевського. Подякувала пані Надія і авторкам та героїням творів-переможців конкурсу «Українка: жінка-волонтер, жінка-воїн» і справедливо зазначила, що волонтери живуть за принципом «Не питай, що держава зробила для тебе – спитай, що зробив для держави ти».

Якщо за цим принципом житимуть не лише волонтерки, яких вітали 16 березня 2018 року в Спілці письменників України, а також інші небайдужі громадяни України − переважна більшість мешканців нашої держави, то така омріяна і жадана перемога над ворогом прийде обов’язково. А після перемоги – настане мир.

Фото: Олександр Вакуленко

 

Залишити відповідь