,,Різдвяна феєрія’’ у Музеї просто неба.

Олександр Вакуленко. Фото автора.

15 січня 2022 року у Національному музеї народної архітектури та побуту України відбулася ,,Різдвяна феєрія’’, яка поєднала новорічно-різдвяні свята. Новорічні святкування в Україні насичені колоритними обрядами, коли у домівках добрих людей лунають щирі привітання та побажання на здоров’я та краще життя.

Коляд, коляд, колядниця,

Добра з медом паляниця,

А без меду не така,

Дайте, дядьку, п’ятака!, – колядують в українських оселях на Різдво.

Напередодні старого Нового року натомість щедрують:

Щедрик-ведрик,

Дайте вареник,

Грудочку масла,

Кільце ковбаски…

Вранці наступного дня хлопці засівають:

Сію, сію, посіваю,

З Новим роком вас вітаю!

На щастя, на здоров’я,

На Новий рік,

Щоб родило

Краще, як торік

Жито, пшениця,

Всяка пашниця…

Для українців, як трудівників-хліборобів це побажання особливо вагоме. Адже, необмолочений пшеничний чи житній сніп, який у народі називають Дідухом є символом урожаю, духом наших пращурів, оберегом українського роду. Тому під час вертепної ходи учасники святкового дійства із великою шаною пронесли Дідух разом із Різдвяною зіркою від церкви святої Параскеви П’ятниці до сцени на Співочому полі музею.

Далі святкові події почали змінюватися неначе в калейдоскопі. Усіх зі святами привітав Святий Миколай. До привітань приєднуються й Маланка з Василем. Тим часом розпочинаються доволі запальні танці, під час яких прудкі Кози намагаються доторкнутися до глядачів, щоб було у них усе гаразд у новому році.

Після танців свою пісенну майстерність демонструють дитячий колектив ,,Маски’’, зразковий художній колектив Театр пісні ,,Ладоньки’’ та ансамблева група народного аматорського хору ,,Барви’’.

Лунають пісні у виконанні гурту народної пісні ,,Божедари’’, фольклорного гурту ,,Великодимерські баламути’’ та аматорського колективу ,,Горлиця’’. Знову головними героями сцени стають студенти ,,Спудейського братства’’, які представляють Різдвяний вертеп. Глядачів вкотре зігрівають пісні у виконанні народного аматорського фольклорного ансамблю ,,Співучі голоси’’ та народного фольклорного ансамблю народної пісні ,,Берегиня’’.

Будьмо ж, здорові у Новому році!