Культурна референтура ОУН відзначила переможців конкурсу патріотичної поезії

Ніна Головченко 

Ніна Головченко

25 травня 2019 року на засіданні Проводу українських націоналістів (ПУН) у Києві відзначили переможців першого Всеукраїнського дитячого конкурсу патріотичної поезії імені Олени Теліги та Олега Ольжича.

Сонцем, дощем, пахощами квітучих каштанів, акацій, півоній зустрічав Київ талановитих українських дітей, які з мамами-татами, сестричками-братами-друзями, з учителями приїхали до столиці з різних куточків України.

У першому Всеукраїнському дитячому конкурсі патріотичної поезії імені Олени Теліги та Олега Ольжича, що був зорганізований Культурною референтурою ОУН і тривав з 14 жовтня до 31 грудня 2018 року, взяли участь 51 учасник із сіл і містечок Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луцької, Львівської, Миколаївської, Рівненської, Сумської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської (19) областей, із міст Києва, Житомира, Запоріжжя, Кривого Рога, Білої Церкви (Україна), а також із Норвегії та Польщі.

Учасники журі  (голова журі ― Богдан Червак, голова ОУН; Ніна Головченко, літературознавець, керівник Культурної референтури ОУН; Іван Андрусяк, поет, дитячий письменник; Борис Гуменюк, поет-воїн, громадський діяч; Сергій Пантюк, поет, прозаїк, громадський діяч) визначили переможців. Ними стали:

1.Номінація 7 – 10 років

1 місце
Олена Муравська, с. Тарасове Луцького району, Волинь.

2 місце
Поліна Колтунова, містечко Компаніївка, Кропивницька область.
Дарина Пархоменко, с. Косарі Кам’янського району, Черкаська область.

3 місце
Олександр Матковський, містечко Соснівка, Львівська область. 

Заохочувальні премії: 

  • Богдан Злочевський, м. Біла Церква, Київська обл.
  • Дарина Кочерга, м. Монастирище, Черкаська область.
  • Софія Миклащук, с. Вербівці Шепетівського району, Хмельницька область.
  • Владислава Голуб, с. Світильня Броварського району, Київська область.


2.Номінація
11 – 14 років

1 місце
Вероніка Іваницька, м. Запоріжжя.
Ангеліна Зубач, містечко Шацьк, Волинь.

2 місце
Анастасія Голуб, с. Світильня Броварського району, Київська область.
Діана Геріх, містечко Кам’янка, Черкаська область.

3 місце
Юлія Богдана Клепп, м. Осло, Норвегія.

Заохочувальні премії:

  • Іван Чиж, с. Погреби Броварського району, Київська область.
  • Поліна Тендітна, містечко Лиман, Донецька область.

 3.Номінація 15 – 17 років

1 місце
Анна Ричок, містечко Козелець, Чернігівська область.

2 місце
Роман Климко, містечко Магерів Жовквівського району, Львівська область.

3 місце
Ілона Котовщик, м. Біла Церква, Київська область.

Заохочувальні премії:

  • Вікторія Заблоцька, містечко Соснівка, Львівська область.
  • Ірина Шкрумеляк, містечко Ланчин Надвірнянського району, Івано-Франківська область.
  • Максим Бричка, містечко Компаніївка, Кропивницька область.
  • Вікторія Жолоб, с. Слобода Коломийського району, Івано-Франківська область.
  • Олександр Ватага, с. Новоободів Тростянецького району, Вінницька область.

 4.Персональні відзнаки від Івана Андрусяка

  • Анні Ричок – за найкращий рукопис з усіх, які були на конкурсі;
  • Вероніці Іваницькій – за найнесподіваніший рукопис;
  • Ангеліні Зубач – за віртуозність у володінні вільним віршем;
  • Поліні Колтуновій, Олександрові Матковському і Дарині Кочерзі – наймолодшим конкурсантам;
  • сестричкам Владиславі й Анастасії Голуб – на підтримку родинних цінностей;
  • Діані Геріх – за розкішну, як на 14 років, інтимну лірику;
  • Романові Климку – «найприбацанішому» конкурсанту;
  • моїм землячкам Ірині Шкрумеляк та Вікторії Жолоб – щоб не були занадто серйозними))).

Головним подарунком для тих дітей, хто, попри ЗНО, ДПА, випускні вечори та інші обставини зміг приїхати до Києва, став альманах «Я ― теж Вітчизна», виданий ТОВ «Видавничий дім «Українська культура». У збірку ввійшли твори 34-х учасників Конкурсу.

У вітальному слові Голова ОУН Богдан Червак наголосив:

Конкурси патріотичної поезії серед молоді будуть завжди актуальні, особливо коли вони носять імена визначних діячів ОУН Олени Теліги і Олега Ольжича. Адже довкола поетичного слова гуртуються молоді українці, які відчувають необхідність на рівні художніх узагальнень формувати душу своєї нації і красу своєї України.
Такі конкурси дають змогу виявити непересічні таланти, а наше завдання допомогти їм реалізуватися, адже йдеться про розвиток і плекання сучасної української літератури.

Богдан Червак вручив переможцям альманах «Я – теж Вітчизна», пам’ятні подарунки з символікою ОУН.

Письменник Іван Андрусяк підписав і подарував дітям свої книжечки і зазначив:

― Я особливо радий тому, що нам вдалося провести цей конкурс на максимально високому, зважаючи на вік учасників, літературно-художньому рівні. Бо саме тут був головний ризик: адже патріотична поезія ― один із найскладніших для виконання видів лірики, тут легко збитися на пустопорожні слова, барабанщину, «биття себе кулаком у груди», відверту графоманію, якої саме в цьому сегменті зазвичай плодиться чи не найбільше. Хоча насправді для того, щоб передати патріотизм, аж ніяк не потрібно римувати «калина ― Україна» абощо; патріотизм ― це не «клятви в любові», а художнє розкриття природного стану свідомої і натхненної людини. Повітря, яким ми дихаємо, вода, яку п’ємо, земля, по якій ходимо, люди, яким усміхаємося, все, що ми любимо довкола себе, ― це і є патріотизм. Я радий, що більшість юних учасників конкурсу це усвідомлюють, ― і завдяки цьому наш конкурс був патріотичним насправді, а не лише номінально. Недарма-бо він імені Олега Ольжича і Олени Теліги ― великих патріотів, які у своїй поетичній творчості  були дуже органічними і ніколи не збивалися на «барабанщину».

Конкурсанти прочитали для учасників ПУНу свої вірші. Спільно з оунівцями діти виконали гімн українських націоналістів «Зродились ми великої години».

Майстер-клас для юних поетів провели відомі українські письменники Іван Андрусяк, Борис Гуменюк, Сергій Пантюк. Своїм досвідом поетичного зростання з творчою юнню поділилися також львівський поет Назар Данчишин і Тетяна Шептицька.

Після фотосесії до чаю та смаколиків гостей ПУНу запросила пані Оля Червак.

Переможці Конкурсу, їхні наставники поділилися враженнями від заходу. 

Ніна Корець, керівник гуртка «Журналістика»  Шацького БДЮТ (наставниця Ангеліни Зубач, лауреатки 1 премії у номінації 11−14 років):
Дуже вдячні організаторам церемонії нагородження переможців першого Всеукраїнського конкурсу патріотичної поезії імені Олени Теліги та Олега Ольжича, на якій ми побували. Знайомство з поетами Іваном Андрусяком, Борисом Гуменюком, Назаром Данчишиним, Тетяною Шептицькою та Сергієм Пантюком, спілкування з ними та участь у майстер-класі не лише приємні, але й корисні та пізнавальні.

Цікаво було побувати на засіданні ПроводуУкраїнських Націоналістів.

Особлива подяка Ніні Головченко, керівнику КР ОУН, Богдану Черваку, голові ОУН, за організацію зустрічі й теплий прийом, за створений альманах «Я — теж Вітчизна». І загалом — величезна вдячність за конкурс, перемога на якому не лише окрилює, надихає на нові шедеври, але й ставить більші вимоги до своєї творчості.

Максим Бричка, лауреат заохочувальної премії в номінації 15−17 років:
Надзвичайно приємно, що є конкурси, які підтримують молодих поетів, майбутніх майстрів слова. Я вдячний всім організаторам, адже це важлива річ.

Потрібно, аби патріотична поезія розвивалася, оскільки це дороговказ для сьогодення і майбутнього, пам’ять про героїчне минуле. Сподобалося те, що на нагородженні панувала затишна, патріотична атмосфера. Втішає також те, що зустрів однодумців, познайомився з приємними людьми, вкотре відчув, що все-таки твоя творчість потрібна. Я вважаю, що такі конкурси виховують справжніх патріотів, особистостей, майбутню надію України.

Інна та Ігор Бричка, батьки Максима Брички
Ми вважаємо, що виховувати патріотизм потрібно з раннього віку. Цей конкурс мотивація для кожного учасника, оскільки приємно, коли старання дітей оцінюють справжні митці.

Ми хочемо побажати всім організаторам конкурсу натхнення, нових ідей та вдалих початків! Продовжуйте свою справу, адже ви виховуєте майбутнє нації!                                                            
Василина Сіденко, вчителька, наставниця двох учасниць конкурсу ― сестер Анастасії (2-а премія в номінації 11−14 років) та Владислави Голуб (заохочувальна премія в номінації 7−10 років):
На жаль, я не змогла бути присутньою на заході, але дівчатка (Анастасія Голуб і її мама пані Олеся ― ред.) вели справжню «пряму трансляцію» церемонії: писали мені про події, що відбувалися, про чудових людей, із якими мали змогу познайомитися та сфотографуватися, про коментарі шановних членів жюрі та запрошених гостей!
Знаєте, Анастасія ― дуже цікава й особлива дівчинка. Вона ― талановита і соромязлива. І ці дві риси характеру важко поєднуються, бо вона часто бере участь і перемагає у літературних конкурсах, але не переконана у своїй унікальності. Їй важко брати участь у конкурсах, бо вона  завжди дуже хвилюється і боїться, що нічого не вийде. У більшості випадків вона перемагає, але  ці перемоги вона сприймає дивно, своєрідно…
Із Владою схожа ситуація.
Але, я хочу сказати, коли я запропонувала Настуні спробувати свої сили у Вашому конкурсі, вона виявила неабияку ініціативу! До речі, її твори зявилися одними з перших на Вашому сайті. Вона чи не кожного дня читала вірші інших конкурсантів, спостерігала за оновленнями, Вашими коментарями. І це все тому, що вона відчуває себе частинкою України і справжнім патріотом! Саме Ваш конкурс (без перебільшення пишу!) став для неї найособливішим і найвартіснішим! Якби Ви знали, яка вона була вчора щаслива! Вона досить стримана і закрита дівчинка, але вчора Настя просиділа у мене весь вечір, переповідаючи все, що трапилося з нею в Києві!
Я вже не кажу про те, що мені розповідали і Олеся, для якої література завжди була заповітної мрією, і ще одна сестра Таня (нас, сестричок, четверо у мами, і брат), яка теж працює вчителем і навчила тексту Гімну націоналістів Настю та учнів нашої школи.
А як Настя раділа, що знала слова Гімну і співала разом із її (знову не перебільшення) кумирами ―  серед них і Сергій Пантюк, і Богдан Червак, і Іван Андрусяк…і багато інших чудових людей!
Серед них і Ви, пані Ніно. Олеся зараз передає вітання і додає: «Дуже вразила організація конкурсу, подарунки ― чудові! Гості і члени жюрі дуже цікаві, розумні і достойні громадяни. Сподобалися поради майстрів пера, які обов’язково візьмемо до уваги під час роботи з текстом. Дуже привітні організатори і всі присутні. Дякуємо! Дякуємо! Дякуємо!»
Ми всією родиною читаємо твори із подарунків! Для Влади і Насті велике щастя отримати збірки із своїми поезіями, а для мене…
Ну що ще можу сказати? Я в захваті і зі сльозами щастя на очах зараз пишу ці слова!!! Дякую Вам як вчитель за те, що ви зі мною тримали весь час зв’язок щодо оргмоментів. Це дуууже важливо, бо перебувати у невідомості ― гірше за поразку. Ще за те, що висвітлювали твори учасників! Ми з учнями аналізували, на якому рівні твори наші. Це дуже гарна і правильна думка! Дякую за те, що долучили до організації цікавих і значущих людей! Дякую!!! І успіхів Вам! 

Довідка                                                                         

З лютого 2019 р. виповнилося 90 років з дня створення Організації Українських Націоналістів ― провідної політичної сили української нації в послідовній, безкомпромісній, жертовній боротьбі  за відновлення Української Самостійної Соборної Держави.

Ця самовіддана боротьба велася не лише збройно й політично. Надзвичайно потужна зброя ― слово, самобутня українська національна культура. Це дуже добре знали славетні українські поети Олена Теліга та Олег Ольжич, які свого часу очолювали Культурну референтуру ОУН (КР ОУН). Їхня творчість стала взірцем української патріотичної поезії.

Нині, в добу Незалежності, актуальність слова аж ніяк не стала меншою ― тим паче, що боротьба за Україну триває. Кожне нове покоління по-своєму відчуває й осмислює свій патріотизм. Щоб заохотити ці природні творчі пориви, Культурна референтура ОУН оголосила перший Всеукраїнський дитячий конкурс патріотичної поезії імені Олени Теліги та Олега Ольжича.

До участі в конкурсі запрошується українська учнівська молодь ― юні поети і поетеси віком від 7 до 17 років.

Кожен учасник чи учасниця конкурсу подає один рукопис обсягом щонайбільше 10 власних віршів українською мовою, з яких щонайменше один вірш мусить мати виразне громадянське, патріотичне звучання.

Журі оцінює кожен рукопис за  такими критеріями:

  • оригінальність художнього задуму;
  • вправність володіння поетичною технікою;
  • художня самостійність втілення задуму;
  • тяглість українських поетичних традицій;
  • яскравість і самобутність твору, глибина осмислення теми патріотизму.

Фото Олександра Вакуленка