Сто років подвигу Героїв Крут

Олександр Вакуленко

Олександр Вакуленко

29 січня – День пам’яті Героїв Крут. В історії бій під Крутами 29 січня 1918 р. порівнюють із Фермопільською битвою 480 року до н. е., коли зразки мужності та звитяги продемонстрували 300 спартанців на чолі із царем Леонідом, а також із подвигом 300 українських козаків у бою під Берестечком 1651 року. «Нас тут триста, як скло, товариства лягло», − писав Тарас Шевченко.

Виправити помилки Центральної Ради, яка не докладала достатньо зусиль для захисту України, намагалися тогочасні добровольці. Чимало серед них було молоді – гімназистів, студентів, курсантів Військової школи. Саме вони, не обстріляні й не навчені, відправилися до станції Крути назустріч своєму безсмертю.

Але і в столиці України тривала збройна боротьба за молоду державу.

Присутні на реконструкції бою військ УНР проти більшовиків за завод «Арсенал», яка відбулася 29 січня 2018 року у Києві, занурилися в атмосферу сторічної давнини. Лунали постріли із гвинтівок, кулеметів та гармати. Незважаючи на контратаку більшовицьких заколотників, війська УНР здолали ворога, і український прапор замайорів над барикадою. Учасники Військово-патріотичного клубу «Повстанець» доволі реалістично передали хід бою. За це їм подякували вдячні глядачі.

Після історичної реконструкції відбувся Смолоскипний Марш до дня Героїв Крут, від станції метро «Арсенальна» до Аскольдової могили.

«Спом’янімо в пісні славу Крутів,
найсвятіше з наших бойовищ!
Крути! Крути! – смолоскип в майбутнє.
Підіймімо наші душі ввиш!», − писав Богдан-Ігор Антонич.  

Біля хреста «Героям Крут» на Аскольдовій могилі відбулася заупокійна служба та віче.

На віче виступили лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок, народний депутат України Андрій Іллєнко, керівник прес-служби «Правого сектору» Артем Скоропадський, лідер гурту «Тінь Сонця» Сергій Василюк. Із великого екрану пролунали слова загиблого бійця «Легіону Свободи» Мирослава Мисли.

Завершився пам’ятний захід на честь Героїв Крут спільним виконанням українського гімну.

Фото автора

 

 

Залишити відповідь