Ніна Головченко
21 липня 2020 року у Бабиному Яру, в м. Києві біля пам’ятника Олені Телізі та Пам’ятного хреста, встановленого на її честь, відбулося вшанування пам’яті поетеси Олени Теліги. Сьогодні виповнюється 114 років від її дня народження.
Традиційно в цьому заході взяли участь учасники Київської міської ОУН, Культурної референтури ОУН, членкині Жіночого товариства імені Ольги Басараб і Олени Теліги.
Поетеса народилася у 1906 році у Підмосков’ї в родині професора, майбутнього міністра УНР Івана Шовгеніва. Тривалий час жила в еміграції у Європі, але свій життєвий вибір зробила на користь України, присвятивши її незалежності свій талант і все своє недовге життя.
У жовтні 1941 року зі сподіваннями на національне визволення й відродження самостійної України Олена ТЕЛІГА прибула похідною групою ОУН до окупованого німцями Києва.
У Києві Олена Теліга очолила Спілку українських письменників, редагувала літературно-мистецький журнал «Літаври», організувала пункт харчування для киян, які залишилися в окупації і потерпали від голоду. Навіть під загрозою арешту і смерті Олена Теліга не залишила Київ і боротьбу за Україну. 21 лютого 1942 року на тридцять п’ятому році життя Олена Теліга разом із чоловіком Михайлом Телігою та іншими членами ОУН була розстріляна нацистами у Бабиному Яру.
Цього дня минає 113 років від дня народження побратима Олени Теліги − Олега Ольжича − українського поета, археолога й політичного діяча.
Олег ОЛЬЖИЧ (Олег Олександрович Кандиба; 1907–1944) − син класика української літератури Олександра Олеся. 15-річним юнаком разом із матір’ю емігрував на Захід (ву Берлін, а згодом − до Праги).
Закінчив університет, захистив докторську дисертацію з археології. Досвіду вченого-археолога набув, беручи участь в археологічних розкопках та працюючи в музеях Галичини, Чехословаччини, Югославії, Австрії. Невдовзі став першорядним фахівцем зі слов’янської археології.
Володів дев’ятьма європейськими мовами; як зазначають фахівці, складись доля Олега Ольжича по-іншому – міг би стати археологом світового рівня. Читав лекції у Гарвардському університеті в США.
Олег Ольжич був не тільки науковцем і поетом, а й визначним громадським і політичним діячем. Обстоюючи незалежність України, він вступив до ОУН, заснованої Євгеном Коновальцем, очолював її культурну референтуру, налагоджував випуск легальних і нелегальних брошур, відозв, плакатів. У 1938–1939 рр. брав активну участь у становленні державності Карпатської України та в збройній боротьбі проти угорських загарбників.
Учасники другого Всеукраїнського конкурсі патріотичних творів імені Олени Теліги та Олега Ольжича присвятили постатям О. Теліги та Олега Ольжича і їхнім творам творчі роботи – вірші, прозу, публіцистичні есеї, які будуть видані окремою збіркою, а також буктрейлери, зокрема:
Кичан Олександра. 10 клас. Запорізька ЗШ. С. Запорізьке Апостолівський район Дніпропетровська область. Кичан Олександра. «Душа на сторожі» Олена Теліга
Ярош Валерія. Комунальний заклад «Покровський педагогічний коледж». Початкова освіта. 3 курс. Ярош Валерія, Олег Ольжич «Незнаному воякові»
Інші буктрейлери можна переглянути на Ютуб-каналі КР ОУН.