Олександр Вакуленко. Фото автора.
Нелегко воювати українським піхотинцям на російсько-українському фронті. Тони заліза летить на наші позиції: ворожі ракети, снаряди, міни, авіабомби – все змітають на своєму шляху, перетворюючи будинки в руїни. Залишають на землі після вибухів глибокі прірви. Трапляється, коли все ближче міни лягають до укріплень, наші військові перебігають в інший бік бліндажа, а їхнє попереднє місце вже із виючим свистом накриває міна. Здіймаються у височину грудки землі й темно стає навколо, неначе у самому пеклі.
У чому ж причина такого несприйняття, люті та зневаги росіян до своїх сусідів – українців?
На думку Стефана Закревського, “російська федерація” представляє собою не що інше, як релігійну секту. Як правило, у тоталітарних сектах не має місця для вільнодумства, тому й росіяни у своїй більшості беззаперечно вірять та підтримують свою владу, яка озброївшись людиноненависницькою доктриною ідеолога рашизму Олександра Дугіна фактично нищить Україну.
Непросто протистояти зграї озброєних до зубів зомбованих фанатиків. Адже тільки протягом останнього століття Україна зазнала багатомільйонних втрат внаслідок трьох Голодоморів, масових репресій та переслідувань, організованих тим же московським режимом. Але українці зберегли свою національну свідомість та ідентичність. На захист України 24 лютого 2022 року активно стали українські націоналісти. ОУН сформувала Роту УВО, продовжуючи традиції закладені першим Провідником ОУН Євгеном Коновальцем. ВО ,,Свобода’’ паралельно із існуючим легендарним підрозділом ,,Карпатська Січ’’ створює батальйон ,,Свобода’, який нині перебуває у складі 4-ої бригади оперативного призначення імені Героя України сержанта Сергія Михальчука Національної гвардії України.
Командир батальйону ,,Свобода’’ НГУ Петро Кузик ,,Апостол’’ відповідаючи на запитання, як долучитися до підрозділів Свободи зазначає: ,,… записуєтесь, проходите вишкіл/ долучаєтесь до підрозділу в складі НГУ/ і воюємо разом на самому небезпечному напрямку в самих складних умовах, без достатньої кількості всього, але в самому драйвовому, безстрашному і безбашеному колективі! Якщо по духу і по серцю воїн то вам тут сподобається! Якщо кар’єру убд чи медальки тоді це не до нас!!!’’
Дійсно, в батальйоні ,,Свобода’’ – лише свідомі бійці, які вселяють впевненість у перемогу. Відбивають ворожі атаки завдяки бойовому духу та ціною власного життя. Шістнадцять Героїв полягли в боях за Україну захищаючи Рубіжне та Сєвєродонецьк.
Участь у інтенсивних боях потребують фахової підготовки, яку проводять із бійцями досвідчені інструктори з вогневої та фізичної підготовки, тактики, тактичної медицини, саперної справи, топографії, хімзахисту та психології.
Але окрім занять, які дають можливість бути стійким, витривалим, спритним та загартованим, бійці потребують безліч додаткових засобів захисту та спеціального обладнання (каски, бронежилети, тактичні окуляри та маски, прибори нічного бачення, квадрокоптери…). І тут суттєву допомогу надають волонтери, які намагаються забезпечити підрозділ усім необхідним, а також артисти, які завдяки концертам збирають кошти на потребу батальйону.
Запам’ятався благодійний концерт ,,Все туди, на фронт, нашим пацанам!’’, який відбувся 14 травня 2022 року в Національному академічному драматичному театрі імені Лесі Українки. Напрочуд приємно було слухати виступи гуртів Folk Ladies, E. K. A, Mad Heads, Romax, гітариста-віртуоза Макса Міщенка, юну зірочку Олену Калініченко, вокаліста гурту ,,Мандри’’ Сергія Фоменка, заслуженого артиста України Дмитра Оськіна, а також ведучих – народного артиста України Богдана Бенюка та акторку театру та кіно Вікторію Білан-Ращук. На завершення пролунав улюблений хіт ,,Батько наш – Бандера’’, який одразу усіх підняв на ноги й змусив гучно аплодувати. Відтоді благодійні концерти стали регулярними й перетворилися у справжній Музичний фронт.
Не залишила нікого байдужим й благодійна вистава ,,Згадайка’’ Театру “Між Трьох Колон” в підтримку батальйону ,,Свобода’’. Ця постановка автора та режисера Дмитра Ходаківського розрахована для демонстрації в умовах війни у підвальних приміщеннях. Адже ідея вистави народжувалася в перші дні повномасштабної війни на позиціях столичної Оболоні. Тому тут відсутня сцена й вимкнуте освітлення, а актори виступають із ліхтариками. Глядачі натомість розміщуються колом, неначе на Запорозькій Січі. І як козацькі ради проходили бурхливо та динамічно, так і сюжет вистави переповнений емоціями та співпереживанням. Епізоди вистави – вторгнення орків, повітряна тривога, тероборона в дії, гуманітарні коридори, роздача гуманітарки, руський воєнний корабль іди на…, Чорнобаївка, переговори із міжнародною спільнотою, пес Патрон, народження нової людини, як символ вічного життя відгукнулися в серцях глядачів й сприйнялися із відчуттям, що ми як ніколи потрібні один одному у своєму єднанні і в цілому усій Україні, яка спливає кров’ю, де ступила нога окупанта.
Бійці батальйону ,,Свобода’’ безмежно вдячні волонтерам та акторам – людям безкорисним та відданим загальній справі – боротьбі за визволення України. Саме їм присвятив вірш ,,Волонтер’’ боєць ,,Нік’’, відомий як поет Назар Вітропольський:
Подяка вам, шановні друзі
За вчинки ваші, за діла
Нема ціни вашій заслузі
Бо з серця доброта ішла.
Ви кожен день нам дарували
Чарівні усмішки свої.
За нас разом переживали
З новин, про тяжкії бої.
Ви справжні, щирі Українці
З душею прийняли ви нас
Ви сонця світлі, є промінці
У цей тяжкий та темний час.