Тарас Русин
За ініціативи і сприяння Лева Грицака, генерального директора ТзОВ «ГКК «Карпати», у Волі Якубовій твориться музей відомому борцеві за самостійну Україну, провідникові ОУН Андрію Мельнику.
У згаданому селі 12 грудня 1890р. у сім`ї Атанаса Мельника, голови тутешньої «Просвіти», товариша Великого Каменяра – Івана Франка, заможного сільського газди, і Марії з роду Кулиняків народився той, хто згодом увійшов в історію України, як один із творців її незалежності, якого боялися окупанти і люто ненавиділи московсько-більшовицькі зайди. Полковник Січових Стрільців, один із організаторів Української Військової організації, голова Проводу Організації Українських Націоналістів, в’язень німецьких концтаборів.
З 1945р. – в еміграції. У 1957р. висунув ідею скликати Світовий Конгрес Українців і створити їх Світовий Союз. 25 вересня 1965р. нагороджений Воєнним Хрестом. Помер 1 листопада 1964р. у м.Кельні (Німеччина).
У рідному селі 23 липня 2006р. Андрієві Мельнику встановили пам’ятник. Екс-президент УНР в екзилі Микола Плав`юк, який виступив на цьому заході, запропонував на батьківщині відомого політичного діяча відкрити музей. Перейнялися, здавалося би всі, хто був на відкритті пам’ятника. Однак, окрім Марії Головкевич, старшого наукового працівника музею «Дрогобиччина», сил у них вистачило хіба, щоб це почути. Бо ніхто більше не проявляв ініціативи зі створення музею. А М. Головкевич в одній особі подужати «глухих», які «розтанули» після відкриття пам’ятника і забули про задум М.Плав`юка, не змогла.
Але світ не без добрих людей. Лев Грицак, який творить біля Волі Якубової відпочинково-туристичний комплекс «Слобода Раковець», поставив собі за мету – відкрити в рідному селі А. Мельника йому музей. Придбав хату і став наповнювати її експонатами. Їх тут вже чимало. І всі нагадують про минулі часи, коли тут проводив своє дитинство Андрій Мельник. Оскільки в 2020р. відзначатимуть його 130-ліття від дня народження то й, безперечно, Лев Грицак має намір відкрити музей, який розповідатиме про життя і діяльність того, хто творив волю нашій Україні. Залишається лишень районній владі йому допомогти: відремонтувати дорогу до Волі Якубової, бо добратися до села майже немає змоги.