Презентація книги Тараса Шевченка «Другий Кобзар: Поезії 1843–1847 рр.»

Пресреліз


Тарас Шевченко
«Другий «Кобзар»: Поезії 1843–1847 рр.» 

«До вас слово моє,
О братія моя українськая возлюбленная».
Т. Шевченко

Мрія поета, яку здійснено сьогодні…

«Видавничий дім «Андрій» спільно з Інститутом літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України продовжує Шевченкіану – презентує «Другий «Кобзар»: Поезії 1843–1847 рр.».

Цю книгу впорядкував, написав передмову, дав назву «Другий Кобзар» й підготував до друку рукописи сам Тарас Шевченко. Проте 5 квітня 1847 року поета заарештували у справі Кирило-Мефодіївського братства й конфіскували рукопис, що до 1907 року перебував у архівах департаменту поліції в Санкт-Петербурзі. Нині ж він зберігається в Інституті літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України. Факсимільна репродукція з автографами поезій 1846–1847 років та передмова автора є першою публікацією шевченківського раритету.

Нинішнє видання по-своєму унікальне. Збірка є своєрідним творчим звітом поета за 1841–1847 роки. Тексти поезій Тараса Шевченка вперше представлені у трьох варіантах: за чинним правописом, з автографами поета й транслітерованими відповідниками автографів.

Родзинкою також є те, що «Другий Кобзар» проілюстровано фрагментами акварелей Тараса Шевченка з альбому 1845 року і малюнками його друзів Михайла Башилова та Якова де Бальмена з маловідомої рукописної збірки «Wirszy Tarasa Szewczenka» 1844 року.

У малюнках, створених у той же період часу, що й поезії, творчий колектив видання побачив Україну очима Шевченка та його сучасників. На нашу думку, це не лише реконструкція задуму поета, а й спроба відтворити те середовище, в якому творилась його поезія.

«…це та справжня історія Шевченкового слова, яка найповніше розкривається саме через вивчення його рукописної спадщини», – зазначає Сергій Гальченко – автор проєкту, передмови, приміток та упорядник текстів.

«Це ще один важливий крок у пізнанні глибинного змісту й філігранності форм поезій Тараса Шевченка. Ну що б, здавалося, слова…» – відзначає Павло Гриценко – директор Інституту української мови НАН України, автор статті «З руки і серця: особлива оптика сприймання творів Шевченка» , написаної спеціально до «Другого Кобзаря».

Презентація книги відбудеться 4 березня 2020 року о 16:00 год. у приміщенні Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України (вул. Богдана Хмельницького, 11).

Сподіваємось, справжні шанувальники творчості Кобзаря гідно оцінять це видання.  

З повагою
Творчий колектив видання 

Акредитація ЗМІ
097-182-25-75
taisa.parashchuk@gmail.com
Таїса Паращук