Олександр Вакуленко, фото автора.
21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи. В цей день думки линуть у незабутні дні та ночі Помаранчевої революції та Революції Гідності.
Двадцять років тому, восени 2004 року Помаранчева революція вивела Україну в число найвідоміших країн світу. Найвпливовіші світові інформаційні агенції та часописи максимум уваги приділяли подіям в Україні, захоплюючись неймовірною енергією та силою волі наших співвітчизників. За столичним Майданом спостерігали, як за островом Свободи, що нагадував козацьку Січ.
Напередодні цієї історичної події команда Віктора Ющенка відмінно провела передвиборчу президентську компанію, й логічною стала перевага Ющенка у першому турі виборів 31 жовтня 2004 року. Оголошення результатів другого туру, який відбувся 21 листопада натомість приголомшив українців. Стало зрозуміло, що відбувається цинічна фальсифікація підрахунку голосів. Вихід людей на Майдан у свою чергу вже шокував тогочасну владу та прихильників Януковича, й змусив визнати результати другого туру недійсними. Політична боротьба проєвропейського кандидата Ющенка, якому опонував проросійськи налаштований Янукович переросла в затяжне протистояння на Майдані, де лунали виступи політиків, громадських діячів та артистів. Особливою популярністю користувалася пісня ,,Разом нас багато’’ у виконанні гурту ,,Гринджоли’’ із Івано-Франківська, яка стала гімном Помаранчевої революції. Всенародне захоплення викликала й баба Параска (активна учасниця політичних подій з Тернопільської області Параска Королюк), яка із особливим піднесенням підтримувала Ющенка.
Третій тур президентських виборів 26 грудня 2004 року засвідчив бажання українців жити у цивілізованій країні. Ейфорія радості від перемоги Віктора Ющенка була неймовірною. Адже, українці згуртувавшись відчули себе господарями у власній країні, здатними впливати на хід історичних подій.
Новообраний український президент Віктор Ющенко прагнув оздоровити українське суспільства, яке пережило три Голодомори, масові репресії та дві спустошливі війни.
,,Нація виростає з великої духовної солідарності. Це – головна передумова для будь-яких державних, політичних чи економічних звершень’’, – зазначав Віктор Ющенко. Але водночас перетворити усіх на свідомих українців виявилося не легко. Тим більше, що цьому сприяла не зовсім вдала кадрова політика Ющенка. Та й чимало його прихильників не проявили громадянської зрілості та стратегічного мислення, а почали очікувати покращення життя, не розуміючи, що потрібно найактивніше підтримувати усі ініціативи та дії, які приносять користь Україні, й рішуче зупиняти ворожі наміри п’ятої колони. При будівництві держави не можна робити крок вперед, а потім пів кроку назад. Саме це й призвело до реваншу ,,регіоналів’’, антиукраїнська діяльність яких знову вивела людей на Майдан – Революцію Гідності 2013-2014 років. Пам’ятаймо дух свободи та побратимства під час Помаранчевої революції та Революції Гідності, які стали символами боротьби українського народу за достойне місце у сучасному світі.