Олександр Вакуленко, фото автора.
7 квітня 2024 року в Бібліотеці ім. Т. Шевченка для дорослих міста Києва відбулася лекція ,,Історія НАТО, Pax Atlantica: страхи, кризи та міфи’’ з нагоди 75-річчя заснування Північноатлантичного альянсу.
Подібно тому, як в 1929 році у Відні шляхом об’єднання декількох споріднених організацій постала ОУН, так і через двадцять років, в 1949 року у Вашингтоні утворився військово-політичний блок НАТО. Протягом цих двох десятиліть світова спільнота зазнала неймовірних потрясінь спричинених Другою світовою війною. І суворий воєнний час засвідчив, що вирішувати питання власної безпеки краще разом. Тому, саме життя підштовхнуло уряди дванадцяти країн до об’єднавчого процесу, якому не було жодної альтернативи. Передувало цьому занепокоєння жителів саме європейських країн, які були свідками жахливого руйнування та людського горя й не бажали його повторення. І хоча із гітлерівським нацизмом було покінчено, але продовжував існувати його ,,сіамський близнюк’’ – сталінський тоталітарний комуністичний режим в СРСР, який прагнув поширити свою експансію на увесь світ, й своїми діями у 1946 році спричинив початок Холодної війни.
75-річна діяльність НАТО багата на безліч подій. Тому лекція співзасновниці українського незалежного аналітичного центру Ximera Ярослави Бірюк про цей потужний блок виявилася напрочуд цікавою та пізнавальною.
Ярослава Бірюк зазначила, що у післявоєнний час на вершину могутності піднялися дві держави – США та СРСР, які стають найвпливовішими у світі. Всі інші країни, яких зачепила війна перебували у хаосі і ще по інерції боялися Німеччину, пам’ятаючи, що Гітлер прийшов до влади під час виборів. А європейські країни прагнули до демократії. І в цьому була серйозна проблема, яка полягала у можливому демократичному приходу до влади чергового диктатора. Наступним страхом європейців було очікування наміру Радянського Союзу завоювати світ. Тому потрібно було щось створити в противагу СРСР. Але завдяки тому, що це був час яскравих особистостей, таких як Вінстон Черчилль, Дуайт Ейзенхауер процес зрушив з місця. Цитата американського президента Гаррі Трумена: ,,Радянський уряд не дуже відрізняється від російського царського уряду чи, якщо вже так, від Гітлера та нацистів’’ стає аргументом до створення НАТО.
Чотири знакові події відбулися напередодні створення НАТО. Це Дюкрерський пакт 4 березня 1947 року, державний заколот 20-25 лютого 1948 року у Чехословаччині в результаті якого владу захопили комуністи, Брюссельський договір 17 березня 1948 року та блокада Кремлем Західного Берліну протягом 323 днів із 24 серпня 1948 до 12 травня 1949 року.
Історичним днем стає 4 квітня 1949 року, коли міністрами закордонних справ США, Канади, Великобританії, Франції, Італії, Португалії, Ісландії, Норвегії, Нідерландів, Бельгії, Данії, Люксембургу було підписано Північноатлантичний договір.
Першим верховним головнокомандуючим об’єднаних збройних сил НАТО в Європі стає Дуайт Ейзенхауер (майбутній президент США). А першим Генеральним секретарем НАТО – Лорд Гастінгс Ісмей.
Важливою подією став вступ в НАТО у 1952 році Греції та Туреччини, адже саме в цьому регіоні у Середземному морі перебуває флот, який забезпечує безпеку. І в цьому ж році було затверджено логотип блоку.
Нині в Північноатлантичному альянсі перебувають 32 країни. Останніми вступили у 2023 році Фінляндія та у 2024-му Швеція.
А які перспективи в України? Чи буде вона в НАТО? Безперечно – так. І чим швидше це станеться – тим краще.