Ніна Головченко
Напередодні Всеукраїнського дня бібліотек із 85-річним ювілеєм Центральної районної бібліотеки Централізованої бібліотечної системи «Свічадо» Святошинського району м. Києва вітали її працівників.
ЦРБ ЦБС «Свічадо» позиціонується як публічна бібліотека для дорослих. Проте, як і всі сучасні книгозбірні, бібліотека значно розширила свої функції і тепер функціонує як мультикультурний і соціальний простір. ЦРБ «Свічадо» ‒ це і книгарня, і інформаційний центр із доступом до інтернету, і соціально-психологічний осередок, і творча майстерня, і пізнавальні проєкти, і виставки та презентації, що розвивають кругозір, естетичні смаки і формують читацькі інтереси користувачів бібліотеки різних вікових категорій.
На урочистостях працівники бібліотеки та гості подякували захисникам України за те, що попри російську навалу, блекаути і повітряні тривоги установа працює. Також учасники камерного ювілейного зібрання згадали історію становлення бібліотеки, її революційне оновлення 2017 року, переглянули відео презентацію про розлогий спектр заходів, які проводяться в бібліотеці навіть в умовах війни, що триває.
Із 85-річчям ЦБС «Свічадо» та з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек працівників привітала в.о. начальника відділу культури Святошинського районної в м. Києві державної адміністрації Ірина Сітко. За багаторічну сумлінну працю, вагомий особистий внесок у розвиток бібліотечної справи та високий професіоналізм директорці ЦБС «Свічадо» Світлані Гонді вручили подяку від мера міста Києва Віталія Кличка. За сумлінну працю та високий професіоналізм грамотами відділу культури Святошинського району в м. Києві відзначили працівників ЦБС «Свічадо»: Валерію Вербанець, Мар’яну Гінзулу, Ірину Голобородько, Ганну Давигору, Віту Міхальчук, Світлану Омельченко, Дар’ю Приходську, Любов Салій, Оксану Салманову, Єлизавету Штефан.
Щирими словами вдячності віншувала своїх колег директорка ЦБС «Свічадо» Світлана Гонда, яка наголосила, що сучасна бібліотека – не лише книги і креативні соціокультурні заходи для читачів різного віку, а передовсім люди, які створюють тут доброзичливу атмосферу і фахово та відповідально ставляться до всіх доручень.
Зі щирими словами подяки за тривалу співпрацю виступила директорка Святошинського районного в місті Києві центру соціальних служб Олександра Дружинська, яка відзначила, що «Свічадо» ‒ це осередок культури та творчих підходів до роботи з дітьми.
Директорка Київської філії Національного центру аерокосмічної освіти молоді ім. О. М. Макарова, кураторка бібліотечного проєкту «БібліоКосмоЗнайко», Віра Головащук наголосила, що бібліотека тепер – це клуб, спільнота людей, що підтримують одне одного. Пані Віра подарувала працівникам бібліотеки «Свічадо» дуже символічний подарунок ‒ світильник ‒свічадо, що розгортається, як книга і світить, як свічка.
Художниця Світлана Грамм, яка є постійною учасницею мистецьких виставок у бібліотеці, подарувала свою картину із зображенням квітів.
Зі святковим вітанням виступили вихованці Музичної школи №23 Святошинського району Голубенко Ангеліна, Гречка Анастасія, Краснопольська Тетяна – дівчатка виконали українські пісні (викладачка Валентина Гаркуша).
Онлайн українських бібліотекарів привітали бійці ЗСУ, а також колеги з Японії та Польщі.
Бурхливі емоції присутніх викликали відео відгуки користувачів бібліотеки (а їх тут понад 7 тисяч): дітей і підлітків, які відвідують гуртки і грають у бібліотеці в комп’ютерні ігри, людей старшого віку, що опановують у «Свічадо» інноваційні технології та українську мову, учасників літературного клубу і батьків дітей, що є читачами бібліотеки та відвідують творчі гуртки.
Так, киянин Андрій Мамко вітав бібліотекарів українською мовою і розповів, що опановує рідну мову у «Свічадо» на курсах «Єдині». За рік прочитав 15 книг українських авторів, бо має бажання на роботі спілкуватися з покупцями українською мовою. Також повідомив, що відвідує кіносеанси «DOCUDAYS SVICHADO», де вже переглянув документальні фільми про Крим та Херсон, пізнавальні і патріотичні документальні стрічки про російсько-українську агресію в Україні.
Святкову залу, окрім квітів і святкових кульок та банерів, прикрасила виставка книг українських видавництв ‒ «Смакі», «Наш формат», #книголав, Видавництво Блим-Блим, Видавничий центр «12», ArtHuss, Mal’opus, які з нагоди ювілею подарували ЦРБ ЦБС «Свічадо» щедрі добірки своїх видань.
Завершилося свято врученням гостям заходу подарунків – горнят з із назвою бібліотеки «Свічадо», яку шрифтом Krasen (Рутенія Василя Чебаника) в петриківському орнаменті зобразила каліграфиня Марина Саркісян (авторка проєкту «Рутенія. літери вбрані у вишиванки»).
Модерували захід Дар’я Приходська та Світлана Омельченко. Ілюстративний відео ряд підготували Ірина Голобородько та Кристина Ковширко. Святкову фотосесію забезпечила Катерина Линевич.
Бібліотека «Свічадо» ‒ мультикультурна локація Святошинського району
Одним з улюблених і відвідуваних є в установі відділ для дітей – MiniBib ‒ універсальний майданчик для молодших читачів. До послуг користувачів та їхніх батьків ‒ територія з великою колекцією книг, настільних ігор, а також кінозал, де демонструються сучасні українськомовні анімаційні мультфільми.
Наприкінці літа у бібліотеці розпочав роботу проєкт «DOCUDAYS SVICHADO». Таким чином у рамках діяльності громадської організації ««Докудейз»» бібліотека долучилася до медіа просвіти громадян України з питань прав людини, а також надає вільний доступ до кращого українського та світового документального кіно.
Від 2022 року бібліотека стала українськомовною територією, де розпочав свою діяльність Всеукраїнський рух «Єдині». Курсами підтримки з переходу на українську мову скористалося понад 100 осіб.
У вересні цьогоріч відсвяткував свою річницю Літературний клуб на чолі з Ольгою Бабчук ‒ журналісткою «Українського радіо», ведучою ранкового шоу «РанокПРО», комунікаційною менеджеркою мережі DOCU/CLUB. Цей проєкт утворився спонтанно, але так вчасно, бо надав змогу читати книги рідною мовою, спілкуватися в колі однодумців, надихатися, ділитися враженнями саме після вторгнення московитів у лютому 2022 р.
У ЦРБ ЦБС Свічадо продовжують роботу курси жестової мови, які веде спеціаліст дефектолог Валентина Юрик і які сприяють формуванню культури інклюзивності та толерантності в українському суспільстві.
ЦРБ ЦБС «Свічадо» є майданчиком для творчих зустрічей, презентацій творів письменників. Цього року читачі зустрічалися з Сергієм Пантюком, Олександром Козинцем, Іваном Андрусяком, Світланою Вертолою.
Від 2023 р. в бібліотеці стартував проєкт «Психолог у бібліотеці». Психологиня та арт-терапевтка Ольга Яремчук практикує казкотерапію для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, що сприяє подоланню страхів та тривожних станів, а також формує поняття про моральні цінності, внутрішню красу тощо.
Цікаве бібліотечне дозвілля відчули понад 70 дітей із малозабезпечених і багатодітних родин та сімей, які переїхали з місць воєнних дій. Ця програма у співпраці Святошинським районним у місті Києві Центром соціальних служб триває в бібліотеці вже другий рік.
Одним із найулюбленіших у бібліотеці є інтелектуально-розвивальний проєкт «БібліоКосмоЗнайко», який уже другий рік поспіль збирає дітей за пізнавальними лекціями про космічний простір та цікавими майстер-класами. Реалізація проєкту відбувається за участю фахівців Київської філії Національного центру аерокосмічної освіти молоді ім. О. М. Макарова.
Великою популярністю у відвідувачів користуються релаксаційні майстер-класи «Пташка Перемоги» та «Лялька-мотанка», які проводили майстрині Ольга Яремчук і Тетяна Захарченко.
Другий рік поспіль юні митці-початківці набувають творчих навичок з художницею Єлизаветою Штефан. Творча діяльність розвиває фантазію, сприяє формуванню естетичного смаку, а виконання практичних робіт розвиває моторику рук і вчить дітей самоконтролю.
Актуальними у «Свічадо» є послуги з безоплатної юридичної консультації.
Історична соціокультурна подія – презентація відродженої Національної абетки «Рутенія. Графіка української мови» відбулася у Центральній районній бібліотеці ЦБС «Свічадо» влітку. У заході взяли участь видатний український художник-графік, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (2019), «батько» української абетки Василь Чебаник; співзасновниця громадської ініціативи #інфоВАРТА, керівник та кураторка проєкту «Рутенія. Графіка української мови» Анжеліка Корнієнко; художниця-каліграфиня, активна популяризаторка Рутенії у своїй творчості Марина Саркісян.
Також гостями бібліотеки були українська письменниця, журналістка і громадська діячка Тетяна Череп-Пероганич, головний редактор газети «Культура і життя», почесний краєзнавець України Євген Букет, заслужена журналістка України Марина Кінах, головна редакторка журналу «Жінка», медіапартнера «Свічадо», Тамара Маркелова.
На виставкових площах бібліотеки експонувалися картини Дмитра Якутовича, Наталії Лопухової, Світлани Грам, Тетяни Захарченко, Марини Саркісян, Олени Самсонової-Гайдай, патріотичні плакати Юлії Мацвейко та Андрія Кудрявцева. Також були виставки творчих робіт вихованців Київської дитячої художньої школи №5 та Центру позашкільної роботи Святошинського району м. Києва.
У співпраці з військовослужбовцями Національної гвардії України було проведено патріотичні заходи, під час яких бійці розповіли школярам про завдання, обов’язки та роль Національної гвардії під час дії воєнного стану та вторгнення ворога на нашу землю.
Ретроспективні родзинки
У 1938 році з ініціативи киян було засновано масову бібліотеку, яка розташовувалася по вул. Гарматній, а в роки Другої світової війни та окупації Києва її фонди зберігалися приватними особами. 1975 року установі, що розташовувалася в Жовтневому районі м. Києва, присвоїли ім’я російського літературного критика В. Бєлінського.
У 1977 році бібліотека переїхала у нове приміщення по вул. Р. Роллана, 13В і набула статусу Центральної районної бібліотеки ім. В. Бєлінського Ленінградського району міста Києва, що об’єднувала 6 публічних бібліотек для дорослого обслуговування та одну юнацьку. У 1987 році до мережі приєдналися ще три бібліотеки для дітей.
Від 1993 року бібліотека має сучасну назву Центральної районної бібліотеки Централізованої бібліотечної системи «Свічадо». Мережа ЦБС «Свічадо» складається з 10 публічних бібліотек: одна – центральна, три – для дітей, одна – юнацька і п’ять – для дорослих.
У 2017 році ЦРБ ЦБС «Свічадо» взяла участь у пілотному проєкті «БібліоХаб», ініційованому Київською міською державною адміністрацією. І від 2020 року осучаснена бібліотека «Свічадо» працює як інноваційна соціокультурна установа з розлогим спектром функцій.