Олександр Вакуленко. Фото автора.
21 лютого 2023 року в Києві у Бабиному Яру вшановано провідну діячку ОУН і всього українського визвольного руху 20-го століття, талановиту поетесу Олену Телігу.
Олена Теліга – велична постать в українській історії. Шістдесятник Євген Сверстюк характеризував її – ,,…так, наче вона закинута зі світу іншого’’. Підтвердженням цього, є висловлювання поетеси та художниці Оксани Лятуринської: ,,Їй були відкриті істини’’.
Тому й не дивно, що з’явившись 22 жовтня 1941 року в складі похідної групи ОУН у Києві їй вдалося вселити людям надію на відродження вільної України. Це й було основним змістом газети ,,Українське слово’’, яка розповсюджувалася серед містян великим накладом.
Нацистські спецслужби побачили, що енергійні прибульці легальними методами швидко взяли ситуацію в Києві під свій контроль і є непохитними у боротьбі на шляху до самостійної України починають розправлятися із українськими націоналістами. У грудні 1941 року вони заарештовують співробітників редакції часопису ,,Українське слово’’. 9 лютого 1942 року гестапівці влаштовують засідку в приміщенні Спілки письменників України, й затримують Олену Телігу разом із побратимами.
621 членів ОУН було розстріляно у Бабиному Яру під час Другої Світової війни. Серед них напрочуд мужня жінка – Олена Теліга. Таку високу ціну платили українці за прагнення бути вільними у цьому світі.
,,Жити для визволення Батьківщини, творити для відродження її духу і покласти життя на вівтар – це був той ,,похмурий й прекрасний берег’’, – що її манив’’, – підсумовує Євген Сверстюк у книзі ,,Олена Теліга. Вибрані твори’’, виданій 2006 року у видавництві ,,Смолоскип’’.
Двічі на рік – в радісний день її народження і сумний день загибелі, громадськість збирається у Бабиному Яру, щоб із вдячністю згадати Олену Телігу. Й ні сніг, ні дощ цьому не стоять на заваді. Адже її постать зігріває з небес серця та душі українців. Надихає їх, додаючи сил та енергії на нові звершення. Така вона – народжена боротися й дивится прямо в очі ворогам.
Ось і цього разу, у 81 річницю від дня загибелі Олени Теліги яскраві квіти лягли до її пам’ятника та Пам’ятного Хреста у Бабиному Яру.
Заупокійну молитву здійснили Архієпископ Вишгородський ПЦУ Агапіт та настоятель Храму Святого Миколая Чудотворця (УГКЦ) на Аскольдовій могилі отець Ігор.
До присутніх звернулися Архієписоп Агапіт, голова ОУН Богдан Червак, голова КУНу Степан Брацюнь, голова Київської міської організації НРУ Олександр Різниченко, членкиня ОУН Тетяна Чутченко.
На завершення – усі виконали Державний Гімн України.