Ольга Веремійчик.
«всі підвладні
потокові часу
що забирає з собою
бастилії й башти
лівреї ліри і лаври»
Віра Вовк (з вірша «Бич світу»)
У цьому 2022 році виповнилося 96 років від дня народження поетки, письменниці, драматургині, перекладачки, літературознавиці Віри Вовк (справжнє прізвище – Селянська).
Віра Остапівна Селянська народилася у січні 1926 року у Бориславі на Львівщині. Про своє народження вона написала так:
«Я ліплена з доброї Бориславської глини.
Куди не поніс би мене буревій,
Темні ялиці шумлять у мені,
Темна Тисмениці таємниця
Струмить у жилах.
Моя душа стане дзвоном
Старої бойківської дзвіниці,
Щоб голосити за мертвими
І будити живих.»
Хрещеним батьком Віри Селянської був Андрей Шептицький.
Під час Другої світової війни Віра емігрувала з батьками до Німеччини. Студіювала германістику і славістику в Тюбінгенському та Мюнхенському університетах. Переїхавши на початку 1950-х років до Бразилії, навчалася в університеті Ріо-де-Жанейро, де здобула науковий ступінь доктора філософії, працювала професором німецької літератури і порівняльного літературознавства. Є членом-засновником об`єднання українських письменників «Слово», членом Нью-Йоркської групи письменників та Національної спілки поетів України. Віра Вовк є авторкою збірок: «Любовні листи княжни вероніки» (1967), «Каппа Хреста» (1967), «Меандри» (1979), «Жіночі маски» (1993), «Писані кахлі» (1999), «Віоля під вечір», «Маївка для Богородиці Коралів» (2004), «O, Canto da Sereia» (2008) тощо.
У 2018 році у Національному музеї літератури України (НМЛУ) відбулася презентація книги лауреатки Національної премії ім. Т. Шевченка Віри Вовк «Вселенна містерія» (Ріо-де-Жанейро – Львів,2018). На презентації була присутня авторка книжки, яка прилетіла з Бразилії.
Віра Вовк творить у різних жанрах. Вона – авторка багатьох поетичних, прозових і драматичних творів, причому усі її твори наближаються до кінематографічних. На презентації промовці підкреслювали також кінематографічність нової книжки «Вселенна містерія». Свої збірки авторка виповнює наскрізь символічними темами. Так «Вселенна містерія» складається з таких окремих сюжетів: «Бій на шпаги», «Тиха музика серед гамору», «Євангелія буття». Закінчується книжка поезією «Нев’януча троянда» (Ангел):
«Ні, не мовчи! Співай!
Хай музика нас огорне
Своїм могутнім крилом!
Щоб ми всі загоріли
Свічами в соборі вічности
Аж до окраїн Вселенної!
І нев’янучою трояндою
Розквітнув зів’ялий світ!»
Також Віра Вовк перекладає твори з іспанської, португальської, німецької і французької мов. Вона – найвідоміший популяризатор української літератури в Латинській Америці.
Під час відкриття виставки творів Емми Андієвської св. п. Катерина Криворучко порівняла її з каріатидою, яка тримає своїми руками Україну. Те саме можна сказати про Віру Вовк.
На презентації книжки «Вселенна містерія» була велика кількість промовців, серед яких письменники, журналісти, дипломати, науковці, художники, редактори. Промовці, які виступали перед слухачами, розповідали про дуже цікаві зустрічі з письменницею.
Від Валерія Шевчука і Богдана Гориня ми почули про зустрічі Віри Вовк з шістдесятниками – Василем Стусом, Михайлиною Коцюбинською, Іваном Світличним, Аллою Горською, Григорієм Кочуром та іншими і, звичайно, з ними.