Мода – світ вишуканого мистецтва

Олександр Вакуленко

Олександр Вакуленко

Специфіка роботи кравців, які жили в Трипільській цивілізації і нинішніх модельєрів не змінилася – якісно та зручно одягнути людей. Але у любій справі рано чи пізно знаходяться глибоко мислячі люди, які своїми новаторськими впровадженнями започатковують щось нове, затребуване у суспільстві. Така людина знайшлася й у світі моди, хоча чекати довелося декілька тисячоліть. Блискучий модельєр, англієць Чарльз Фредерік Ворт, який творив у Франції вирішив продемонструвати своїм клієнтам нові зразки одягу не на манекенах, а на людях, залучивши до цього свою дружину Марі, яка  володіла артистичними здібностями в таких показах. Так виникло дефіле (дослівно ,,проходити по подіуму’’), викликавши захоплення у глядачів. Напевно траплялося що й інші кравці щоб швидше продати свої вироби одягали їх на людей. Але вони не володіли таким креативним мисленням як Ворт. Тому їхні експерименти на цьому й завершилися.  Ворт натомість, як майстер від Бога завдяки своєму таланту та наполегливій праці досягнув неймовірних висот перетворивши пошиття одягу у вишукане мистецтво, відоме як висока мода. Дорогоцінні наряди от кутюр доступні переважно представникам світової богеми, адже є ексклюзивними й створюються в єдиному екземплярі. А для масового споживача випускається одяг прет-а-порте, який користується неабияким попитом у людей які прагнуть виглядати привабливо та стильно.

Найпрестижнішими заходами в царині моди є тижні високої моди в Парижі, Мілані, Лондоні та Нью-Йорку. Адже свої блискучі колекції показують тут Будинки мод, які досягли фантастичного успіху – ,,Крістіан Діор’’, ,,Шанель’’, ,,Пако Рабан’’, ,,Крістіан Лакруа’’, ,,Армані’’, ,,Валентіно’’… За цими зірковими показами із замиранням серця слідкують у всьому світі.

Українська мода також має свої традиції. Неабияке захоплення у світі викликає український національний костюм. Художник-етнограф, авторка ілюстрованого двотомника ,,Український літопис вбрання’’ Зінаїда Васіна в інтерв’ю Сергію Пономарьову для газети ,,Слово просвіти’’ зазначає, що витоки всієї української культури й одягу зокрема саме із Трипільської доби. Кожен елемент традиційного костюму українки щось у собі несе. Віночок – символ Сонця, стрічки на ньому – символ дощу, намисто – священний Вуж, що охороняє дівчину від лиха, пояс – обрій, що оточує людину, плахта в ромбах – родючу землю. Отже український одяг мав філософське осмислення. У ньому відгукується архаїка прадавніх традицій наших пращурів.

Із 1944 по 1990-і роки в українській столиці доволі успішно діяв Київський будинок моделей у якому розроблялися зразки одягу для масового виробництва на швейних фабриках. Цей одяг був представлений на сторінках журналу ,,Краса і мода’’.

Новий етап в історії вітчизняної моди розпочався у 1997 році із започаткуванням Українського тижня моди.  Саме тоді пройшов перший у нашій країні Український тиждень прет-а-порте ,,Сезони моди’’, який організувала Ірина Данилевська (у той час – видавець та головний редактор журналу ,,Єва’’). Із 2003 року паралельно із ,,Сезонами мод’’ почав проводитися Міжнародний фестиваль моди ,,Київський подіум’’, який виник завдяки генеральному директору групи компаній ,,Текстиль-Контракт’’, власнику мережі бутіків українських дизайнерів Fashion Lab Олександру Соколовському. У 2006 році оргкомітети цих модних заходів домовилися про проведення єдиного Українського тижня моди (Ukrainian Fashion Week).

Українські дизайнери намагаються зробити наше життя кращим, спонукаючи мешканців країни здійснювати патріотичні вчинки. Купувати одяг вітчизняних дизайнерів, здійснювати підтримку вітчизняних виробників має стати звичною справою українців, адже це є запорукою успішного розвитку української економіки та покращення добробуту його громадян. Ось лише декілька висловлювань провідних українських дизайнерів, учасників проекту ,,Fashion  – патріот’’. Ольга Громова – ,,Запали зірку української модної індустрії – купуй українське!’’, Олена Даць – ,,В одязі від українських дизайнерів виростають крила!’’, Оксана Караванська – ,,Носи українське – люби Караванське, носи Караванське – люби українське’’, Олена Ворожбит та Тетяна Земскова – ,,Ми одягнули Лесю Українку. Ми готові одягати Україну’’.

На Українських тижнях моди минулих років величезне захоплення викликали колекції дизайнерів Каті Пшеченко, Вікторії Гресь, Дому моди RITO, Юлії Айсіной, Оксани Караванської, Олени Даць, Анни Унгер, Людмили Кисленко, тандему Наталії Каменської та Олесі Кононової, Світлани Бевзи, Зінаїди Ліхачьової, тандему Олени Ворожбит та Тетяни Земскової. Особливо близько до серця сприймаються колекції в стилі українського етно. Не даремно провідний український дизайнер Лілія Пустовіт паралельно зі створенням сучасних колекцій вивчає традиційний український одяг. Адже в ньому зберігається могутня давня енергетика та зашифровано код давньоукраїнської цивілізації. Олеся Теліженко у своїй колекції ,,Дикий простір’’ натомість велику увагу приділила витинанкам та орнаменту.

,,Нашим предкам, хоч з якого б куточка планети походили, сонце світило так само, як і нам. Можливо, навіть яскравіше, і пташки співали голосніше, і море хлюпотіло ніжніше, ніж нам, заклопотаним щоденними турботами, швидкостями, жадобою перемоги у власній справі. І кохали вони пристрасніше, і знаходили прекрасні звуки, форми, орнаменти, поєднання кольорів, щоб донести музику своєї душі до нас.

Тому і вабить мене так сильно мрія втілити ту прадавню довершеність і донести до вас, порадувати нею. Щоб стати добрішими, щоб бажання дарувати щастя стало нестримним’’, – зазначає Олеся Теліженко.

Українська мода приваблює багатьох провідних фахівців фешн-індустрії. На тижнях UFW побували одна із ключових осіб світової моди – провідний фешн-журналіст Великобританії, редактор відділу моди газети ,,The Daily Telegraph’’ Хіларі Александр, європейський редактор сайту ,,Fashidiwiredaily’’ Годфрі Діні, один із найвпливовіших фешн-блогерів світу, фотограф Іван Родік, топ-модель та Посол доброї волі Андріана Карамбе, одна із найуспішніших топ-моделей світу Кароліна Куркова, голлівудська кінозірка Жан-Клод Ван Дамм.

В рамках Українського тижня моди свої ексклюзивні колекції показали й всесвітньо відомі дизайнери. Серед них – член Французської палати Високої Моди, майстер суконь для червоних доріжок Елі Сааб; французький кутюр’є Стефан Роллан, у якого замовляють одяг Мірей Матьє, Джекі Колінз, Бейонсі, Ріанна та ще два десятка  голлівудських зірок; ліванський дизайнер Зухаїр Мурад, який по праву носить титул фаворита знаменитостей, адже у нього замовляє одяг багато відомих людей, серед яких і Періс Хілтон…

Українська мода, що існує протягом тисячоліть та висока мода, якій лише160 років продовжують жити та розвиватися. А все що прекрасне та гармонійне викликає радість та захоплення у людей.

Фото автора