Тетяна Кришталовська
Урок 13. Крайня агресивність пасажирів на останнього у черзі
Про розрізнювання прикметників «крайній» та «останній» писали й розповідали всі світочі мовознавства. Однак коли мене попросили присвятити цій темі черговий урок, я не відмовилася, бо не раз потрапляла у ситуацію, коли у черзі великі грамотії на моє запитання «Хто останній?» не лише спопеляли мене очима, а ще і гнівалися, обурювалися, присоромлювали: «У яких це школах і університетах навчають так казати? Яка ж малограмотна сучасна молодь!» У такі неочікувані моменти я ніяковію, забуваю, що філолог, і розгублено мовчу, хоча мала б аргументовано обстоювати свою позицію.
Надмірна агресивність людей, за якими доводиться займати чергу, пов’язана з тим, що одне зі значень слова «останній» – «найгірший серед інших, поганий, нікчемний, не вартий уваги»: останній пройдисвіт, останній жебрак.
Проте основне значення лексеми «останній» – «той, що закінчує собою ряд однорідних предметів, явищ, дій; такий, після якого немає іншого подібного; антонім до перший». Якщо ми хочемо установити черговість, зрозуміти, за ким ще ніхто не зайняв черги, і не порушити її послідовність, коректно запитати: «Хто останній у черзі?»
Слово «крайній» означає насамперед «той, що скраю, скраєчку»: крайня хата в селі.
Запитання: «Хто крайній?» неточне, бо ми не знаємо, про який «край» черги запитують: передній, задній, лівий чи правий. Та і лексему «край» недоречно вживати щодо іменника «черга», бо черга має не краї, не боки, а початок і кінець. Отже, є перший у черзі й останній.
Прикметник «крайній» варто використовувати тоді, коли йдеться про:
1) найвищий ступінь, надзвичайність, надмірність: крайня (= надмірна) агресивність, крайній (= винятковий) випадок;
2) неможливість далі зволікати: крайня пора, крайній термін;
3) радикальність і різкість: крайній шовінізм, крайні погляди.
Якщо ви забули, як правильно сформулювати запитання, і боїтеся помилитися, у пригоді стане такий варіант: «За ким я буду в черзі?»
Передруковувати матеріали рубрики «Грані слова» без письмової згоди автора заборонено.