Олександр Вакуленко
16 січня 2020 року в Києві у Національному музеї літератури України відбулася презентація книги журналістки-шістдесятниці Маргарити Довгань «Ріка життя».
Актова зала музею ледве вмістила рідних, друзів, однодумців Маргарити Довгань, які завітали на цю подію із гарним настроєм та безліччю квітів. Адже автобіографічна розповідь-сповідь «Ріка життя», перше знайомство з якою відбулося напередодні на Вечорі Різдвяних Василів, читається на одному диханні.
Символічно, що першими привітали Маргариту Довгань, як свою наставницю, представники молодого покоління – хлопці та дівчата, які у дитячі роки виступали в ансамблі «Лебедики». Потім до привітань долучилися поет та прозаїк Володимир Шовкошитний, політики Іван Заєць та Олександр Сугоняко, політв’язень совєтських часів Василь Овсієнко, брат авторки книги Вадим Зайцевський, літературний редактор Тетяна Кришталовська, мистецтвознавець Юлія Захарчук, українські воїни, герої попередньої книги Маргарити Довгань «Шпитальні нотатки. Лютий 2015 р. – березень 2018 р.» Олександр Палій та Андрій Галич, литовська волонтерка Рамуне, директор видавництва «Кліо» Віра Соловйова. Пролунали й музичні твори у виконанні неперевершеної українсько-американської оперної співачки Стефанії Довгань, юної надії музичного мистецтва України Северина Шевчука та талановитого митця Вадима Шевчука. У свою чергу Маргарита Довгань їх по материнськи обіймала, із почуттям вдячності за їхні щирі слова.
А про московсько-українську війну на Сході України в той же час нагадували волонтери, які у холі музею уже шостий рік поспіль плетуть маскувальні сітки для фронту.
Саме видання, обкладинку якого прикрасила робота художника Олекси Захарчука «Весняний день» складається із трьох розділів. Перший розділ «Дорога до України» представлений у вигляді інтерв’ю, у якому Маргарита Довгань доволі змістовно розповідає Василю Овсієнку, а отже й читачам, про свій родовід, сповнені драматизмом дитячі роки, часи становлення як журналістки, що вивели на праведну дорогу, та про цілу історичну епоху − шістдесятництво. Саме завдяки Василеві Овсієнку, який вселив енергію до дії та віру, як запоруку до творення, й з’явилася ця книга. У другому розділі «Життєві миті» зібрані розповіді, присвячені Василю Стусу, Івану Світличному, Івану Дзюбі, Михайлині Коцюбинській та іншим українським культурним подвижникам. У третьому розділі «Спроби поетичні» можна ознайомитися із поезією Маргарити Довгань. Хвилюючі почуття вселяє в душу її вірш «Хата»:
Нікогісінько.
Лишень сама стара хата вдома.
Стоїть на горбі при дорозі,
до перехожих затінком усміхається,
кухоль гірської води простягає.
І обпалює холодна вода губи.
П’ють спраглі,
Йдуть далі
і несуть ту хату
спомином вдячним
аж у крайсвіти,
аж до крайжиття.
Книга Маргарити Довгань «Ріка життя» блискавично знайшла свого читача. Адже створена глибоко шанованою людиною, яка пройшла довгий журналістський шлях та залишила яскравий слід у громадському житті України.
Організаторами заходу виступили Видавництво «Кліо» та Національний музей літератури України. Ведучий Олексій Сінченко.
Фото автора