ОУН, яка була заснована у Відні в 1929 році, була створена не завдяки історичній, політичній, міжнародній та соціально-економічній кон’юнктурі, а всупереч їй.
Велика заслуга в постанні ОУН належить насамперед Євгену Коновальцю. Як ніхто інший, він відчув потребу в створенні потужної революційної політичної сили, яка продовжить боротьбу за Українську Державу. Він був один із перших, хто зрозумів, що така сила може бути успішною лише тоді, коли візьме на озброєння ідеологію українського націоналізму.
Уже з перших днів свого існування ОУН зруйнувала всі усталені на той час стереотипи.
Перший стереотип: що, мовляв, не можна вести боротьбу на всі фронти. ОУН таку боротьбу вела. Земля під окупантами горіла на українських землях тодішньої Польщі, Румунії, Угорщини, Чехословаччини, Радянського Союзу.
Другий стереотип: без союзників не можна сподіватися на перемогу. ОУН фактично не мала країн-союзників-. Голова ОУН Євген Коновалець, члени проводу ОУН були змушені постійно змінювати місце свого перебування, бо жодна європейська країна не толерувала боротьби українців за свою державу й не хотіла псувати стосунків із Радянським Союзом, який набирав сили й становив реальну загрозу для тодішньої Європи.
Третій стереотип: національно-визвольна боротьба не може бути всеохопною, оскільки розмаїття форм і методів розпорошує ресурси й ослаблює рух. ОУН вела тотальну боротьбу з використанням усіх можливих на той час форм і методів: починаючи від збройних сутичок і атентатів, закінчуючи здобуттям політичних впливів на парламенти європейських країн.
Творцям ОУН вдалося вирішити найважчу проблему національної еліти — проблему її єдності. ОУН, можливо, один із найуспішніших політичних проектів минулого сторіччя, який вдалося не лише «запустити», а й зробити його ефективним. ОУН не постала на порожньому місті, а сформувалася в результаті об’єднання кількох організацій, кожна з яких мала свого лідера, свої принципи та амбіції. Проте 90 років тому ніхто не збирався нікого «кидати», ошукувати чи підставляти. А тому установчий Конгрес українських націоналістів завершився створенням якісно нової української політичної сили, рівної якій за своєю силою та авторитетом не існувало у вітчизняному політикумі.
(З виступу на урочистій академії у Львові з нагоди 90-ї річниці створення ОУН)