Сергій Кот
Щойно завершилася 9-та сесія Верховної ради України. Вона, без сумніву, залишить свій слід в історії українського законотворення ухваленням багатьох потрібних і переломних рішень. І про це сьогодні обґрунтовано говорилося з парламентської трибуни.
Але ця сесія, на жаль, залишає за собою і гіркий присмак, відчуття невиправної другорядності і меншовартості питань культури для народних депутатів. А надто питань збереження нашої національної культурної спадщини.
Мова йде про принизливу для української культури ситуацію, яка склалася із затвердженням Верховною Радою України Рекомендацій парламентських слухань у Верховній раді України 18 квітня 2018 р. на тему «Стан, проблеми та перспективи охорони культурної спадщини в Україні». Ці слухання відбулися у Міжнародний день пам’яток і визначних місць за ініціативою громадськості під егідою та за організаційним забезпеченням Комітету Верховної ради України з питань культури і духовності. До участі в них були запрошені провідні експерти та практики охорони пам’яток з усієї України і навіть із закордону. Проведенню слухань передувала тривала підготовка із опрацювання широкого кола аналітичних матеріалів про реальну ситуацію у даній сфері української культури. За підсумками слухань з урахуванням даних експертів та виступів учасників підготовлено змістовні рекомендації, впровадження яких покликано значною мірою поліпшити загальний стан з охороною пам’яток культури в Україні.
Проте відбувається неймовірне – з вересня місяця 2018 р. протягом усієї 9-ї сесії Верховна рада не знайшла часу для того, щоб протягом максимум 10 хвилин суто протокольно затвердити підготовлений Комітентом з питань культури і духовності проект постанови про затвердження Рекомендацій парламентських слухань, спрямованих на збереження та ефективне використання нашої національної культурної спадщини. Як виявилося, комусь спало на думку поставити розгляд проекту цієї постанови на середу в день ратифікацій міжнародних угод, коли, до того ж, сесійне засідання ВРУ відбувається лише до обіду! Як казали класики – «Беріть, куме, беріть, щоб Вас за печінки взяло!». Звісно, жодної середи робочого часу на цю важливу державну справу не вистачило. По народному кажучи, на культурну спадщину наші депутати просто «забили»!
Нова 10-а сесія розпочнеться в лютому і стане останньою для чинного складу парламенту. А 18 квітня 2019 року Україна разом із усім світом знову буде відзначати черговий Міжнародний день пам’яток і визначних місць. Водночас це буде рік від часу проведення парламентських слухань на тему «Стан, проблеми та перспективи охорони культурної спадщини в Україні», рекомендації за підсумками яких досі не затверджені Верховною радою України. То навіщо їх було проводити ті слухання взагалі – одразу треба було сказати відкрито і чесно – «хлопці і дівчата, та Ви вже задовбали своїми пам’ятками!». Так не сказали ж! А тихо спускають справу «на гальма». Скоро вже прийде нове 18 квітня і ми знову почуємо багато чудових і гарних слів, як наші народні депутати люблять українську культурну спадщину і як вони за неї вболівають. Але ціна їм буде – копійка в базарний день, як не затвердять до того рекомендації парламентських слухань саме з цього приводу!
Я звертаюся до Голови Верховної ради України високоповажного Андрія Парубія, голів парламентських фракцій і груп, усіх депутатів із закликом не допустити таку ганьбу і з початком нової 10-ї сесії серед найперших питань проголосувати проект постанови Верховної ради України про затвердження Рекомендацій парламентських слухань на тему «Стан, проблеми та перспективи охорони культурної спадщини в Україні» 18 квітня 2018 р. Доведіть, що Ви усі справді любите Україну і шануєте її багатовікову історію та пам’ятки її культурної спадщини.