Грані слова: Логічність викладу

Тетяна Кришталовська

Тетяна Кришталовська

Урок 16. Логічність викладу

 

 

Щоб наше мовлення було структурно впорядкованим і семантично прозорим, аргументованим і переконливим, ми послуговуємося усталеними конструкціями:

  1. з одного боку, з іншого боку;
  2. по-перше, по-друге, по-третє…

Такі словосполуки виконують роль своєрідних місточків, акцентів, але часто ми вживаємо їх неправильно, опускаючи одну з частин. Скажімо, пишемо «з одного боку», а про «з іншого боку» забуваємо. Або ж у тексті раптом з’являється «з іншого боку», коли «з одного боку» не було. У такий спосіб ми порушуємо логіку викладу.

Наведу приклад:

Сіль сприяє виділянню соків. Тому, якщо ви посолите бульйон на самому початку, він вийде наваристішим. Проте, з іншого боку, сіль сповільнює готування, тож багато господинь солять, коли вже додають овочі.

Окрім іншого, маємо ще й смислову тавтологію, бо і «проте», і «з іншого боку» властивий протиставний відтінок.

Варіант 1-й (додаємо складник «з одного боку»):

З одного боку, сіль сприяє виділянню соків. Тому, якщо ви посолите бульйон на самому початку, він вийде наваристішим. З іншого боку, сіль сповільнює готування, тож багато господинь солять, коли вже додають овочі.

Варіант 2-й (вилучаємо складник «з іншого боку»):

Сіль сприяє виділянню соків. Тому, якщо ви посолите бульйон на самому початку, він вийде наваристішим. Проте (Водночас) сіль сповільнює готування, тож багато господинь солять, коли вже додають овочі.

Найпоширеніші помилки зі вставними словами «по-перше», «по-друге», «по-третє»:

  1. У тексті є «по-перше», але «по-друге», «по-третє» немає, тобто не бачимо чіткого переліку. У таких випадках «по-перше» треба замінити словами «насамперед», «передусім», «передовсім» або ж увести до структури тексту принаймні «по-друге».
  2. У тексті немає «по-перше», але є «по-друге», «по-третє». Доречно або вставити в потрібному місці «по-перше», або усунути «по-друге», «по-третє».
  3. Один з елементів переліку замінено структурами, які порушують логічну стрункість викладу: «по-перше», «другою причиною є», «по-третє», «четвертим чинником став».

Приклад правильного використання:

По-перше, якась частина їх (тобто дитячих речей. – Т. К.) є конструктом ХІХ ст., адже, скажімо, Карін Калверт стверджує, що до ХVІІІ ст. було мало предметів, призначених спеціально для дітей. По-друге, дитячі речі могли бути занадто буденними і непримітними, щоб про них згадувати в документах. По-третє, саму дитину дорослі вважали непомітною і незрозумілою, вона надавала речам інакшого сенсу, ніж дорослі.

Отже, пам’ятаймо: «з одного боку, з іншого боку» (1), «по-перше, по-друге, по-третє…» (2) – це нерозлучні друзі. Якщо ж їх розлучити, думка, яку ви висловлюєте, втратить строгість та обґрунтованість.

 

Передруковувати матеріали рубрики «Грані слова» без письмової згоди автора заборонено.

Залишити відповідь