Поезія  Тараса Шевченка викликає любов до України

Олександр Вакуленко

Олександр Вакуленко

19-20 квітня 2019 року у Києві в Національній академії керівних кадрів культури і мистецтв відбувся 25-ий Всеукраїнський відкритий конкурс читців імені Тараса Шевченка присвячений 205-й річниці від Дня народження Великого Кобзаря та 50-річчю НАКККіМ.

Під час відкриття конкурсу у затишній актовій залі академії, в оточенні українських оберегів – вишитих рушників  та майстерно виготовленого портрета Кобзаря усі із цікавістю переглянули першу частину фільму про Тараса Шевченка режисера Дмитра Ломачука.

А коли по завершенню фільму лунала ,,Елегія пам’яті Т. Шевченка’’ Миколи Лисенка у виконанні скрипаля Кирила Стеценка (концертмейстер – Вероніка Каменська) почало відбуватися щось дивовижне. Одразу спало на думку, що у 19 столітті годі навіть мріяти було, не те щоб влаштувати подібне мистецьке свято, а навіть відбути звичайну панахиду по Шевченку. І це не зважаючи, на те що серед українців, завдяки народним співцям – кобзарям він був культовою постаттю. Але, у 1898 році на посаду Київського, Волинського та Подільського генерал-губернатора вступає командувач військ Київської військової округи генерал Михайло Драгомиров, який по своєму духу був українцем. Адже, родом був із овіяного козацькою звитягою міста Конотопа (нині – Сумської області). Драгомиров усім своїм серцем прийняв українську історію, культуру, мистецтво, побут. Любив український борщ, вареники, галушки та пампушки з часником. Хоча горілку пив – Смирновську. Драгомиров ігноруючи реакційні вказівки із Петербурга дозволяє відправити панахиду по Тарасу Шевченку та надрукувати оголошення про цю подію в газетах. Драгомиров дружив із українськими діячами культури, у тому числі з Миколою Лисенком. Завжди із радістю приймав їх, допомагав у вирішенні різноманітних питань пов’язаних із розвитком української культури. Ще й позував художнику Іллі Рєпіну, який малював із нього зображення Івана Сірка на своїй знаменитій картині ,,Запорожці’’.

І ось зараз приходить усвідомлення, що це неймовірне щастя перебувати у цьому залі в оточенні самовідданих, талановитих, творчих особистостей, які прийняли естафету вшанування Тараса Шевченка від української громадськості минулих часів. Люди які живуть із шевченківським словом у серці, це – команда організаторів конкурсу на чолі із Світланою Садовенко, харизматичні та яскраві ведучі Анна та Ілля, шановні члени журі, благодійники-меценати не байдужі до української культури, учасники конкурсу, які  незабаром почнуть випромінювати позитивну енергетику під час вражаючого мистецького дійства. Напевно Тарас Шевченко мріяв, щоб саме таке покоління жило в Україні вільній.

Із щирими вітаннями до учасників ювілейного конкурсу звернулися Віктор Генералюк та Тетяна Гайдар із Міністерства культури України, голова Федерації жінок за мир у всьому світі Тетяна Коцеба, голова Товариства ,,Знання’’ України Василь Кушерець, лауреат 1-го Всеукраїнського конкурсу читців імені Тараса Шевченка, журналіст Лариса Недін. А Оксана Петрикова, Марія Дяків та Фемій Мустафаєв усіх привітали чудовими піснями.

Учасники та гості конкурсу оплесками зустріли членів журі на чолі із народною артисткою України, актрисою Національного академічного театру імені Івана Франка Галиною Яблонською. У журі увійшли відомі особистості із світу мистецтва – Лариса Хоролець, Василь Неволов, Ніна Ільїна, Ольга Шлемко, Лариса Недін, Фемій Мустафаєв, Світлана Садовенко, Тетяна Негрій, Володимир Пироженко та інші шановані люди на яких тримається українська культура.

Після благословення отця Димитрія та спільного виконання пісні ,,Реве та стогне Дніпр широкий’’ розпочалися виступи учасників конкурсу.

У номінації ,,Театралізована постановка та Літературно-музична композиція’’  найкращі враження викликала театралізована літературна композиція ,,Лист Т. Шевченка до О. Бодянського’’ у виконанні Даниїла Крупнова. Хлопець володіє витонченим художнім смаком та гарно поставленим голосом. Театралізована постановка  Камерного театру ,,Мельпомена’’ ,,Художнику немає скутих норм’’ вийшла емоційною та динамічною, а завершення нагадало мюзикл. Колектив Мистецького центру ,,АРТ-МІКС’’ доволі реалістично передав атмосферу життя у часи дитинства Тараса Шевченка у композиції ,,Голос Пророка’’. Учні Київської медичної гімназії №33 у літературно-музичній композиції за баладою ,,Тополя’’ зобразили своєрідне фентезі наповнене неперевершеним українським колоритом. Вистави естрадного театру ,,Шарж’’ – це суміш креативу, сценічних новаторств та експериментів. Тому їхня оригінальна театральна постановка ,,Незримим писане пером’’ викликала хвилюючі емоції.

Виступи юних акторів змінило уявлення про Тараса Шевченка, як про суворого, літнього митця, відомого по світлині фотографа-віртуоза Генріха Деньєра, яка стала основою для створення безлічі художніх портретів поета. Тут він постав зовсім в іншому образі. Спочатку маленьким хлопчиком, який зростає і перетворюється у сповненого енергії молодого чоловіка із іскрою Божою. Адже, коли вийшло друком перше видання ,,Кобзаря’’ йому було лише 26 років.

Не менш емоційно читали вірші та уривки з поем зовсім юні зірочки у охайних вишиванках та досвідчені дорослі у номінації ,,Художнє читання’’. Члени журі напевно згадували, як самі робили перші кроки у мистецькому житті. І ось перед ними – ціле сузір’я талантів.

Під час виступів виконавців та пісенних колективів у номінації ,,Співана поезія’’ дух перехоплювало, настільки багатогранне культурне надбання залишив геніальний Тарас Шевченко.

Наступного дня учнівську молодь очікував приємний сюрприз. З нагоди 50-річчя НАКККіМ в учбовому закладі пройшов День відкритих дверей. Освітній заклад є лідером освіти в галузі культури і мистецтва 2008-2018 років. Студенти тут отримують фахові знання, творчо розвиваються, знаходять нових друзів. А випускники залишаються безмежно вдячними ректору Василю Чернецю та викладачам, адже згадують роки навчання в академії як найкращі у своєму житті.

В рамках конкурсу відбулися пізнавальні майстер-класи та перегляд другої частини фільму режисера Дмитра Ломачука присвяченого Тарасу Шевченку. Учасниками гала-концерту стали володар 1-го місця на Всеукраїнському конкурсі ,,Червона рута’’ 1989 року у Чернівцях Едуард Драч, народний артист України Фемій Мустафаєв, обдаровані співачки Олександра Стецюк та Світлана Коваленко, співак Ігор Данилейко, гітарист та співак Володимир Пироженко…

Урочиста церемонія нагородження переможців та призерів конкурсу пройшла як символічне єднання  українців завдяки безсмертним творам Тараса Шевченка. Адже учасниками конкурсу стали представники із багатьох куточків України.  

Серед нагороджених Дипломами 1-го ступеня у номінації ,,Театралізована постановка та Літературно-музична композиція’’: Даниїл Крупнов, театральні колективи ,,Мельпомена’’ та ,,АРТ-МІКС’’, учні 9-Б класу Кам’янець-Подільської середньої школи №17, Варвара Боднар та Олег Колянківський, Діана Мороз та Владислав Дринь (нагороджені кожен окремо, а також отримали Диплом 1-го ступеня у складі дуету в номінації ,,Художнє читання’’), команда Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І. Карпенко-Карого. Призом ,,Мистецька Надія’’ відзначено Катерину Сергієнко. Гран-прі отримує театр ,,Шарж’’.

У номінації ,,Співана поезія’’ Дипломи 1-го ступеня відзначені Марія Дяків, Максим Гриб, Надія та Ангелина Бегметюк, Вероніка Моспан, Іван Пудченко, Марія Леонова, Анастасія Гурин, дует Катерина та Єлизавета Лози, Олександра Стецюк, Ігор Данилейко, колектив ,,Різнобарв’я’’, хори ,,Київська Русь’’ та ,,Вишневий дзвін’’, ансамбль баяністів Шпитівської ДШМ філіал Гореничі, Юлія Лукіна, Світлана Коваленко, Олена Самолюк. Володарем Гран-прі стає Зразковий художній колектив Театр пісні ,,Ладоньки’’.

У номінації ,,Художнє читання’’ Дипломи 1-го ступеня нагороджені Захар Василенко, Злата Середюк, Олександра Тимощук, Максим Ошурко, Єлизавета Мозгова, Варвара Гудим, дует ,,Сестри Калиниченко’’, Софія Куриляк, Ігор Чистопрудов, Іванна Мельник, Дєні Бєзбородов, Артем Ткаченко, Артем Калюжний, Юлія Воротняк, Михайло Орлюк, Тетяна Домашенко, Світлана Рулевська, Світлана Киселюк, Дмитро Качковський, Станіслав Мустаєв, Анастасія Бісюк, Катерина Крохмальна, Андрій Прилипко, Роман Фестрига, Олена Шарко. Дипломами ,,Мистецька Надія’’ відзначені Вікторія Рудоман та Іван Палій. Гран-прі отримала Анастасія Мар’ян за виконання вірша ,,І мертвим, і живим…’’

Учасники Всеукраїнського відкритого конкурсу читців імені Тараса Шевченка засвідчили свою любов до поезії Великого Кобзаря. Із цього починається любов до Батьківщини. А Україна так потребує нашої любові, уваги та захисту. Пам’ятаймо слова Тараса Шевченка:

 

Свою Україну любіть,
Любіть її… Во врем’я люте,
В останню тяжкую минуту
За неї Господа моліть.

Фото автора