Фільм, який змушує думати нас про війну

Григорій КЛОЧЕК

Ми про неї, цю страшну біду, яка прийшла до нас від північного сусіда, мало думаємо, для багатьох її просто не існує, не відгукується душевним болем. Салютуємо в дні народження, смажимо шашлики на вихідні, Відзначаємо різні свята – і то аж надто часто. А там на сході країни – війна. Справжня. Зі страшними смертями, з горем. Передивився вчора ввечері в «Кінопорталі» фільм «Іловайськ». Його можна поцінувати за однією важливою деталлю.

Усім кіноглядачам добре відомо з особистих спостережень, що, коли на екрані починають йти фінальні титри, після яких з’явиться «Кінець фільму», всі глядачі піднімаються з міст і вервечками прямують до виходу.

На цей раз спостерігалася інша ситуація, яка для мене стала знаковою: момент, коли на екрані з’явилися титри, жодний глядач не піднявся з місця, всі сиділи, продовжуючи уважно вдивлятися в широке полотно екрану, на якому поволі рухалися портретні зображення бійців добробату «Донбас». Під кожним портретом ім’я, прізвище та,в лапках, псевдо. Титри пропливали довго, але жоден(!) глядач не піднявся з крісла, хоч фільм був довгим, двогодинним і навіть таким, що втомлював своєю, як може здатися, не завжди доцільною протяжністю.

Цей факт засвідчує: фільм в художньому плані і справді є доброякісним. Не ставлю собі за мету його аналізувати. Скажу, лишень, що один із важливих чинників його художності криється в умілому поєднанні реального фактажу (елементів нон-фікшн) із видуманими моментами. Чого, лишень, вартий образ центрального героя БІШУТА, роль якого виконує його реальний прототип ТАРАС КОСТАНЧУК. Тобто виконує роль самого себе. Треба віддати належне і режисеру ІВАНУ ТИМЧЕНКУ,а також сценаристу МИХАЙЛУ БРИНИХУ. Тепер будемо стежити за ними. Михайло Бриних досі був відомий мені як письменник і як цікавий літературний критик.

У фільмі чимало батальних сцен, а тому він за нашими (не голлівудівськими) мірками є високозатратним у фінансовому плані – більше 30 мільйонів у гривнях.

Відомо, що наші фільми не окуповуються. Причин багато, тут і недовіра змалоросійщеного населення, активного переглядача теле-«Сватів» та «75-го кварталу», до українського кіно, яке, попри все, в останні роки бурхливо розвивається. Інший чинник – відсутніх добре продуманої, фахової пропаганди, що має здійснюватися на всіх можливих рівнях. Окреме питання – відсутність аналітичної і, водночас, просвітительської кінокритика. Поки що, те, що доводиться читати, пишеться кінокритиками, які, створюється враження, аж «із штанів хочуть вискочити», домагаючись, щоб їх міркування були написані в «прикольному», тобто в такому собі дотепно-жартівливому стилі, який, на їх думку, має сподобатися читачам. Відчуваєте, звідки йде ця тенденція біти «прикольним»?

До речі, в кінотеатрах Польщі перед сеансами часто виступають кінокритики, інтерпретуючи фільм, який буде демонструватися. Чому б і нашому КІНОПОРТАЛУ не вдатися до такої інновації?. Знавців кіно, які здатні це робити, у нас знайдеться чимало…

Одного КІНОПОРТАЛУ для міста мало. Його конкуренти давно знищені знищені. Тому й ціни не для масового відвідування. В центрі міста фактично пустують два колишні кінотеатри, щоправда, один з них напівзруйнований, в другому ж – магазин спортивних товарів. Колись один олігарх, що деякий час вважався господарем міста, привласнив їх, але не міг чи й не хотів їм дати раду як кінотеатрам. То ж маємо те, що маємо…

До речі, у фільмі багато зйомок було проведено в селі Липняжка на Кропивниччині. Зруйнований цукровий завод, депресивне селище, що колись виросло при ньому, вочевидь, були обрані режисером як відповідна в реалістичному плані натура для фільму.