Ушанування Героїв Небесної Сотні

Олександр Вакуленко

Олександр Вакуленко

20 лютого 2020 року в столиці України відбулися пам’ятні заходи, присвячені Дню Героїв Небесної Сотні.

Зранку рідні Героїв Небесної Сотні, учасники Революції Гідності взяли участь у Ході Гідності. Хода розпочалася від місця загибелі учасників «Мирного наступу» 18 лютого 2014 року. Зараз у Маріїнському парку на розі вулиці Михайла Грушевського та Кріпосного провулку встановлено меморіальний комплекс із табличками Сергію Дідичу, Ігорю Сердюку, Володимиру Кіщуку, Сергію Шаповалу та Олександру Плеханову, який загинув від кулі снайпера на Майдані Незалежності.

Колона учасників ходи під патріотичні гасла рушила вулицею Михайла Грушевського. Біля стадіону «Динамо» імені Володимира Лобановського було вшановано загиблих 22 січня 2014 року білоруського побратима Михайла Жизневського та харизматичного вірменина Сергія Нігояна, який захоплювався поезією Тараса Шевченка.

Із почуттям неймовірного болю люди ступили на алею Героїв Небесної Сотні. Шість років тому тут було все у крові. Але, не зважаючи на вогонь снайперів, відступати ніхто не збирався. У такій запеклій боротьбі здобувається воля народу.

Біля Хреста пам’яті Героям Небесної Сотні в оточенні білосніжних паперових ангелів усі разом помолилися за невинні душі загиблих співвітчизників.

Наступною зупинкою Ходи Гідності став Офіс Президента України. Основна вимога віче, яке тут відбулося, стосувалося повного та незалежного розслідування справи Небесної Сотні. Притягнення до кримінальної відповідальності винних у вбивствах майданівців. Розслідування обставин та причин Іловайського та Дебальцівського котлів. Адже ці болючі питання хвилюють людей, які втратили своїх найдорожчих людей.

Завершилася Хода Гідності на Михайлівській площі молебнем за загиблими у московсько-українській війні.

Удень відбулося вшанування Героїв Небесної Сотні в Колонній залі Київради. Пам’ятна програма «Вдячні за свободу» розпочалася настільки потужною піснею «Реве та стогне Дніпр широкий» у виконанні Муніципальної академічної чоловічої хорової капели імені Левка Ревуцького, що одразу стало зрозуміло, що Україну не здолати.

Із вітальними словами до гостей мистецького заходу звернулися директор Національного музею Революції Гідності Ігор Пошивайло, начальник Київського військового ліцею імені Івана Богуна Ігор Гордійчук, голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович, голова правління Благодійного фонду «Майдан Гідності» Ігор Гурик (батько Героя Небесної Сотні Романа Гурика), Роман Орищенко від «Самооборони Майдану», представники Медичної служби Майдану Андрій Гук та Олена Євстігнеєва, лідерка жіночого ветеранського руху Андріана Сусак. 

Усі присутні із цікавістю ознайомилися із виставкою артефактів Майдану та фотовиставкою Юрія Білака «Майдан. Історія майбутнього». Із теплими почуттями вдячності зустріли й презентацію проєкту Дарини Кульчицької «Характери Гідності». У цих невеликих відеороликах вміщені розповіді найближчих рідних про Героїв Небесної Сотні.

На завершення відбувся концерт пам’яті за участі майданівських музикантів. Перед глядачами виступили Михайло Хай, проєкт Лариси Руснак «Вітер зі Сходу», Зеник, Володимир Гонський, Ярема Шевчук, Руслана Лоцман, Сергій Фоменко, Сестри Тельнюк, Тарас Силенко, гурти «Рутенія», «Телері», «ПоліКарп», TaRuta та «Хорея Козацька».

Увечері про Героїв Небесної Сотні, як про янголів світла, які віддали свої життя за майбутнє України згадали на мистецькому громадсько-політичному заході «Майдан. Територія Свободи», який відбувся на столичному Майдані Незалежності.

Фото автора