У Києві презентували «Другий Кобзар»  Тараса Шевченка

 «До вас слово моє,
О братія моя українськая возлюбленная».
Т. Шевченко

Мрію поета здійснено сьогодні…

4 березня 2020 року в приміщенні Національного музею літератури України відбулася презентація книги Тараса Шевченка «Другий Кобзар»: Поезії 1843–1847 рр.». Видання презентували «Видавничий дім «Андрій» спільно з Інститутом літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України.

Презентацію урочисто відкрив Анатолій Пономаренко, Народний артист України, лавреат Шевченківської премії, Герой України читанням вірша Т. Шевченка «Чигирине, Чигирине».

Спікерами презентації виступили Сергій Гальченко – автор проєкту, передмови, приміток та упорядник текстів; Павло Гриценко – професор, директор Інституту української мови НАН України; Григорій Гусейнов – письменник, лавреат Шевченківської премії, редактор журналу «Кур’єр Кривбасу; Микола Жулинський – академік, лавреат Шевченківської премії; Андрій Яловий – видавець, а також Народний артист України Тарас Компаніченко, який виконав пісню на уривок з вірша Тараса Шевченка «Давидові псалми» під супровід бандури.

Нинішнє видання «Другого Кобзаря» по-своєму унікальне. Збірка є своєрідним творчим звітом поета. Тексти поезій Тараса Шевченка вперше представлені у трьох варіантах: за чинним правописом, з автографами поета й транслітерованими відповідниками автографів.

Родзинкою видання також є те, що «Другий Кобзар» проілюстровано фрагментами акварелей Тараса Шевченка з альбому 1845 року і малюнками його друзів Михайла Башилова та Якова де Бальмена з маловідомої рукописної збірки «Wirszy Tarasa Szewczenka» 1844 року.

У малюнках, створених у той же період часу, що й поезії, творчий колектив видання побачив Україну очима Шевченка та його сучасників. На думку упорядників видання, це не лише реконструкція задуму поета, а й спроба відтворити те середовище, в якому творилась його поезія.

Адже цю книгу впорядкував, написав передмову, дав назву «Другий Кобзар» й підготував до друку рукописи сам Тарас Шевченко. Проте 5 квітня 1847 року поета заарештували у справі Кирило-Мефодіївського братства й конфіскували рукопис, що до 1907 року перебував у архівах департаменту поліції в Санкт-Петербурзі. Нині ж він зберігається в Інституті літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України. Факсимільна репродукція з автографами поезій 1846–1847 років та передмова автора є першою публікацією шевченківського раритету.

 «…це та справжня історія Шевченкового слова, яка найповніше розкривається саме через вивчення його рукописної спадщини», – зазначає Сергій Гальченко – автор проєкту, передмови, приміток та упорядник текстів.

«Це ще один важливий крок у пізнанні глибинного змісту й філігранності форм поезій Тараса Шевченка. Ну що б, здавалося, слова…» – відзначає Павло Гриценко – директор Інституту української мови НАН України, автор статті «З руки і серця: особлива оптика сприймання творів Шевченка», написаної спеціально до «Другого Кобзаря».

На презентації книги були присутні відомі громадські діячі, письменники, музиканти, політики та шанувальники Шевченкового слова.

Виступ Тараса Компаніченка на презентації «Другого Кобзаря»: https://www.youtube.com/watch?v=yKsFMniBkFc&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3mUGsWYlxd2BtaWfNksKty4OQ2KviAAOzyyipYjSXFu_am7AtkwWho0rI

Сайт видавництва: https://ukrknyga.com/
Сторінка видавництва у соцмережах: https://www.facebook.com/ukrknygaVDA/ 

Прессекретарка
097-182-25-75
taisa.parashchuk@gmail.com
Таїса Паращук