Ушанування Тараса Шевченка у Києві

Олександр Вакуленко

Олександр Вакуленко

9 березня 2020 року минуло 206 років відтоді як в селі Моринцях Звенигородського повіту Київської губернії (нині Звенигородський район Черкаської області) з’явився на світ Божий Тарас Шевченко. Обдарований від природи хлопчик доволі швидко оволодів початковими знаннями, неначе відчуваючи що доля подарує йому лише 47 років земного життя. Але як український Пророк він виявився безсмертним. Адже його настанови актуальні і нині.

Тарас Шевченко розпочав будити в українців національну свідомість. Адже після падіння Батурина (1708 р.) та військової невдачі під Полтавою (1709 р.) вони перебували у глибокій духовній кризі. Доля українців, рідного краю, історичні події минувшини хвилювали Тараса Шевченка й відображалися у його поетичних творах.

Ну що б, здавалося, слова…
Слова та голос – більш нічого.
А серце б’ється – ожива,
Як їх почує!.. Знать, од Бога
І голос той, і ті слова
Ідуть меж люди!,

– зазначає поет у вірші ,,Ну що б, здавалося, слова…’’
Твори Тараса Шевченка завдяки народним співцям – кобзарям проникають у душу людей. Й Шевченкове слово стає тим зерном, яке зійшовши дало надію на визволення українського народу.

В своїй хаті своя правда,

І сила, і воля…, – напевно одні із найвідоміших його слів із вірша ,,І мертвим, і живим…’’

Тарас Шевченко свої поетичні послання творив у 1830 – 1860-і роки. На превеликий жаль Україна прокидалася доволі повільно. Лише через пів століття з’явився найбільш вагомий послідовник Великого Тараса – Микола Міхновський, який окреслив подальші кроки українців у брошурі ,,Самостійна Україна’’ ( 1900 р.). Але слабкодухість очільників УНР стала на перешкоді збереження незалежності України. Тому зараз не маємо права легковажно ставитися до державотворчих питань. Сьогодні як ніколи необхідно виконувати мудрі заповіти Тараса Шевченка. Тільки тоді варто очікувати на позитивні зрушення у всіх сферах життя України.

Цьогорічне вшанування Тараса Шевченка у Києві біля пам’ятника Великому Кобзарю запам’яталося особливо. Безліч квітів лягло до його монументу. Слова вдячності лунали найвідомішому українцю й водночас висловлювалася стурбованість за ситуацію в країні. Виступали українські митці. Пісні у виконанні хору ,,Гомін’’ імені Леопольда Ященка, хору ,,Просвіта’’, дуету ,,Живосил&Осяйна’’, вірші Дмитра Павличка та Мальви Кржанівської піднімали дух українців…

Київська міська та Печерська районна організації Всеукраїнського об’єднання ,,Свобода’’ організували Тарасові читання. Діти читали твори Шевченка проникливо й вражаюче неначе янголи з небес. Естафету від них прийняли українські актори Дмитро Лінартович та Юрій Шульган. Пролунало вітання зі святом й від політиків – депутатів Київської міської ради від ВО ,,Свобода’’ Петра Кузика та Юрія Сиротюка. Усіх благословив військовий капелан Димитрій Присяжний. На завершення відбулося масове читання творів Тараса Шевченка.

Фото автора