Світ захоплення Галини Гайдук

Олександр Вакуленко

 Олександр Вакуленко

Світ людських захоплень настільки різнобарвний, що можна довго розповідати про вподобання людей. Краєзнавці, наприклад, намагаються поділитися своїми здобутками на сторінках періодичних видань, або навіть видати невеликі за об’ємом книжки або брошури.

Дослідниця історії рідного краю Галина Гайдук із міста Конотопа натомість вважає, що видавати свої праці потрібно доволі об’ємно, змістовно, із достатньою кількістю ілюстрацій. Отож, тепер Галина Гайдук є автором трьох книг — ,,Козацькому роду нема переводу’’, ,,Липовецьк’’ та ,,Фортеця над Єзучем’’.

У книзі ,,Козацькому роду нема переводу’’ розповідається про історію Конотопа та його житлових масивів – Загребелля та Кандибини. Саме у мальовничій місцевості — Кандибині пройшло дитинство Галини Гайдук, яке вона відображує у вірші ,,Ластівка’’:

У дорозі ластівки натерли крилечка.
Вони в нас під стріхою ліпили гніздечка.
Минуло дитинство, як пташиний спів,
І життя минає, як пісня без слів.

Назва місцевості походить від Кандиб. Адже нащадок конотопських сотників, землевласник та підприємець Олександр Кандиба є засновником цього поселення. Саме із роду Кандиб вийшли такі особистості, як Олександр Олесь та Олег Ольжич.

Окремі розділи книги розповідають про художників Загребелля, вулиці цього масиву та роди, які там проживали. Докладно розповіла автор про свій родовід – Пипок. До заміжжя Галина Гайдук мала прізвище – Пипко.

Деякі нариси присвячені Богоявленському храму, славному лицарю Семенові Гаркуші, відомій повісті Григорія Квітки-Основ’яненка ,,Конотопська відьма’’, коноплярству на Конотопщині, подіям Другої світової війни тощо. На завершення вміщена авторська поезія.

Книга ,,Липовецьк’’ — це вже не документалістика, а художній твір, написаний на основі літописних матеріалів. Використавши легенди, епоси, думи, усний фольклор, авторці вдалося так захопити читачів, що вони переживають разом із героями повісті. Адже легенда про Липовецьк – героїчна та романтична. Це поклик із минулого.

Книга ,,Фортеця над Єзучем’’ також розповідає про минуле, починаючи із появи кочових племен до життя українських козаків, які найбільше цінували волю.

Книги Галини Гайдук із захопленням читають люди. Вони знаходяться в музеях, бібліотеках, школах. Нещодавно конотопська дослідниця старовини передала Конотопській середній школі №2 власну колекцію картин. Адже витвори мистецтва — це наше спільне культурне надбання.

Завдяки краєзнавчим студіям Галини Гайдук історія та топоніміка Конотопа мають ще один варіант буття – книги небайдужої людини.

Фото автора

Залишити відповідь