Революція Гідності – боротьба розпочалася

Олександр Вакуленко

Олександр Вакуленко

 У ці дні хочеться згадати часи великого громадянського підйому, коли п’ять років тому українці піднялися на Революцію Гідності.

Після виявлення на території Донеччини та Харківщини покладів сланцевого газу, Україна  потрапила у число найбагатших держав Європи. Тоді Московія сподіваючись привласнити запаси стратегічної сировини, щоб, збагатившись диктувати свої умови усьому світу та поставити хрест на українській самостійності, почала втягувати Україну у Митний союз. Але більшість українців не пов’язували своє майбутнє із Московською імперією, а на ментальному рівні линули до західного світу…

Отож події в Україні наприкінці 2013 року привернули увагу усього світу. Адже через непослідовні дії влади Україна почала стрімко втрачати авторитет на міжнародній арені. Тривалий час команда Януковича усіх запевняла, що країна рухається європейським курсом, але раптом 21 листопада ‒ за тиждень до Саміту ЄС у Вільнюсі – різко змінила риторику. Обурені українці вийшли на Євромайдан із надією, що президент все ж підпише Угоду про асоціацію із Європейським Союзом. Першими та найактивнішими учасниками акції протесту стали студенти столичних вишів – Могилянки, КПІ, національного університету імені Тараса Шевченка. Їх підтримали дорослі, у тому числі члени Київської міської організації ОУН, які розуміють значні переваги для України від повернення нашої держави у європейську сім’ю.

Зранку 24 листопада 2013 року біля пам’ятника Тарасу Шевченку зібралися активісти політичних партій ВО «Батьківщина», УДАР, ВО «Свобода» та інших опозиційних сил. Здійснивши марш столичними вулицями до Європейської площі, люди закликали владу не лишати Україну європейської перспективи. На мітингу «За європейську Україну!» біля Українського дому виступили лідери опозиції Арсеній Яценюк, Юрій Луценко, Олег Тягнибок, Олександр Турчинов, Віталій Кличко. Пролунали у запису слова Юлії Тимошенко. Виступила також її донька – Євгенія, та ще чимало відомих людей.

До саміту залишається п’ять днів. Вирішено ці дні залишитися на Євромайдані, яких утворилося два. Один – на Майдані Незалежності, а другий ‒ на Європейській площі. Біля Українського дому активісти встановлюють намети. Згодом вони об’єднуються на Майдані Незалежності. Боротьба  за європейський шлях України розпочалася.

Та проти активних прихильників євроінтеграції розпочалися репресії. Упродовж кількох днів затримано чотирьох активістів ВО «Свобода». 25 листопада 2013 року міліція затримала Олександра Свиридовського – учасника акцій протесту  проти політики уряду Азарова, що відбулася біля Кабінету Міністрів України. Також цього дня затримали Віталія Благодарного із Києва та Олега Матяша із Львівської області. Проти них порушили кримінальні справи. 27 листопада увечері підпалено мікроавтобус свободівця Віктора Поштаря, яким він доставляв на Євромайдан харчі, намети та теплі речі. 28 листопада особи у цивільному без пояснень затримали та доправили до міліції активіста ВО «Свобода» Романа Біленького. Маховик репресій запущено.

У сумну п’ятницю 29 листопада Янукович не підписав Угоду про Асоціацію із ЄС.

Уночі «Беркут» жорстоко розігнав Євромайдан, по-звірячому побивши беззахисних дітей. І це після того, як Янукович із телеекранів розповідав, що він аплодує молоді за їхню позицію. Увесь світ був шокований, що таке може статися у 21 столітті у європейській країні.

Тоді, у перший день зими 2013-го на вулицю вийшли усі свідомі українці. Адже не можна так брутально принижувати представників корінної нації, порушувати їхні законні права. На заклик опозиційних політиків, громадянського руху «Спільна справа» до Києва прибувають люди із усіх куточків України. Мета у всіх одна – усунути від влади антиукраїнський режим. Усього у ході вулицями Києва взяли участь понад 350 тисяч осіб. Хоча проводити мітинг на Майдані Незалежності влада заборонила, взявши його під охорону «Беркуту», але українцям уже остогидли правила, які встановлюють «донецькі» можновладці. Українці – господарі своєї землі – самі здатні вирішити, де їм можна зібратися для проведення мирного заходу. Тому багатотисячна колона впевнено рушила від пам’ятника Тарасу Шевченку головною вулицею міста – Хрещатиком до Майдану Незалежності. «Беркут» змушений був утекти.

Так була здобута перша перемога опозиційних сил.

Такої великої кількості людей давно не пам’ятає центр Києва. Здається навіть, що під час Помаранчевої революції народу було менше. Майдан, Хрещатик, навколишні пагорби виявилися вщент заповненими учасниками мітингу, які із натхненням скандували – «Україна – це Європа!», «Разом – сила!», «Банду геть!», «Банду за ґрати!». Відчувається, що українці сповнені гнівом.

Першим до громади звернувся Блаженніший Любомир Гузар, який повідомив, що ініціативна група «1 грудня» засуджує злочин, здійснений «Беркутом» проти української молоді. Сьогодні наша надія – жити за Європейськими цінностями – стала нашою метою. Отже наша найважливіша ціль – Угода про асоціацію із ЄС. Хоча є група людей, для яких найголовніше – це накопичення матеріальних цінностей, і вони прагнуть нами керувати. Яка на це має бути відповідь? Переконаний, що у нас є багато добрих людей. Вони є у всіх областях, вони присутні у всіх верствах населення. І наша надія саме на них. Подолати зло можна тільки добром. Тому якщо хочемо жити у цивілізованій державі, хочемо передати її своїм дітям, онукам – чинимо добро.

Потім Святослав Вакарчук та усі присутні виконали Гімн України.

Юрій Луценко відзначив, що тут відбувається те, що не доробили у 1991 та 2004 роках. Сьогодні, внаслідок нового етапу боротьби, тут конає радянський совок, адже не про таку Україну мріяли люди після відновлення Незалежності. Потрібно усвідомити, що ми змінюємо не Президента, ми змінюємо систему влади. Тому, це ‒ початок революції.

Віталій Кличко нагадав, що ті, хто при владі, набивають свої кишені, а реформи не впроваджують. То чи українською є ця влада?

Олег Тягнибок повідомив, що приміщення Київради уже зайняте представниками опозиції і готове прийняти людей для обігріву. Також у руках протестувальників перебуває Будинок профспілок, де працює Штаб Національного Спротиву.

Арсеній Яценюк наголосив, що українці не дадуть зрадникам відібрати країну. Зараз сотні тисяч людей повертають владу українському народу.

Також сталася запекла сутичка із «Беркутом» біля Адміністрації Президента.

На відміну від Майдану-2004 цього разу відбулося силове протистояння.

Невже Янукович забув про трагічну долю Чаушеску, Хусейна та Каддафі?..

Фото автора

Залишити відповідь