Леонід Каденюк: «Тепер я бачу, що вона кругла»

Текст: Сергій Осока   Видання Opinion 

31 січня 2018 року на 68-му році життя раптово помер льотчик-випробувач 1-го класу, космонавт, генерал-майор авіації, перший астронавт незалежної України, народний депутат України 4-го скликання, Народний Посол України, Герой України Леонід Костянтинович Каденюк. Сталося це під час ранкової спортивної пробіжки в районі Царського Села в Києві. Як повідомляють ЗМІ, лікарі швидкої допомоги лише констатували смерть. 

Леонід Каденюк народився 28 січня 1951 року в с. Клішківці Хотинського району Чернівецької області. Після закінчення місцевої школи вступив у 1967 році до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків. Отримавши диплом за спеціальністю «Пілотування і експлуатація літальних апаратів», деякий час працював льотчиком-інструктором. 1976 року Каденюка відібрали до загону космонавтів у групу «Буран». У 1979 році після відповідної підготовки отримав кваліфікацію космонавта-випробувача. Цьому передували суворі випробування. Каденюк згадує: «…у нас були тренування в барокамерах, термокамерах, центрифугах для підготовки організму до перевантажень, невагомості, тривалого знаходження в закритому просторі. Це були випробування з десятикратними перевантаженнями – на межі людських можливостей. Тобто, якщо я в той час важив 75 кг, то в процесі перевантаження, моя вага збільшувався до 750 кг – кров, кожна клітина, серце, мозок – важили в 10 разів більше. Звичайно, таке витримати можуть не всі: непритомніють, у когось лопаються судини…»

З 1988 до 1996 року Леонід Каденюк працював льотчиком-випробувачем системи «Буран». Вкладав зусилля у відпрацювання глісади зниження та заходу на посадку космічного корабля «Буран» на літаках МіГ-31 та МіГ-25. Готуючись до космічних польотів, здобув унікальні інженерні та льотні знання, досконало вивчивши космічні кораблі «Союз», «Союз-ТМ», БТКК «Буран», орбітальну станцію «Салют», частково орбітальний комплекс «Мир» та американський багаторазовий транспортний космічний корабель Space Shuttle.

У роки підготовки Каденюк цікавився різними аспектами космічної справи: займався розробкою та випробуванням авіаційно-космічних систем у їхньому ескізному та макетному проектуванні, а також у льотних випробуваннях, літав на більше ніж 50 типах та модифікаціях літаків різного призначення. Готувався до проведення на борту космічного корабля наукових експериментів найрізноманітніших напрямків: біологія, медицина, метрологія, екологія, дослідження природних ресурсів Землі з космосу, геологія, астрономія, геоботаніка тощо.

«Якщо перші загони мали просто повернутися звідти живими, то нам потрібно було виконувати наукові експерименти. Відбір був дуже жорсткий, з 3000 льотчиків-випробувачів на довгу перспективу обрали тільки 9. Критерії були жорсткими, адже навантаження, які є в космосі, витримують не всі», – згадує Каденюк.

1995 року Леоніда Каденюка відібрали до групи космонавтів Національного космічного агентства України. З 19 листопада до 5 грудня 1997 року Каденюк – єдиний на сьогодні серед українських астронавтів – брав участь у космічному польоті на американському БТКК «Колумбія».

«Сам політ був виконаний зі США на космічному кораблі «Колумбія» – це перший із усіх американських шатлів, який літав у космос. Екіпаж складався з шести осіб: троє американців, індіанка Калпана Чавла, японець Такао Дої і я. Перед польотом нас запитали, яку музику ми хочемо замовити, щоб розбудити центр управління польотом в 7 ранку. Коли запитали мене, я довго не роздумував: Гімн України», – згадує Каденюк.

Український астронавт не лише виконував біологічні експерименти та вивчав вплив на рослини стану невагомості, а ще й устиг улаштувати для колег два вечори української пісні: «Два кольори» у виконанні Дмитра Гнатюка, «Черемшина», «Мій рідний край» у виконанні Софії Ротару та багато пісень Назарія Яремчука. Каденюк узяв із собою в космос «Кобзар» Тараса Шевченка та вишиваний рушник. До речі, на 9-ту добу польоту вперше в історії з космосу громадянин України вів діалог зі своєю державою з борту корабля.

«Кожну вільну хвилину я і мої колеги використовували для спостереження і фотографування Землі та космосу. Такі заняття були найулюбленішими, а я вважав їх ще одним вражаючим і надзвичайно цікавим експериментом».

З 1998 року Леонід Костянтинович Каденюк – генерал-майор Збройних Сил України, заступник Генерального інспектора Генеральної військової інспекції при Президентові України з питань авіації і космонавтики. Його книжка «Місія – Космос», що побачила світ у 2009 році, присвячена переосмисленню філософії життя на Землі.

Навіть у зрілому віці український астронавт наголошував на великому значенні мрії: «Космонавти – це звичайні люди, просто займаються вони незвичайною роботою. Життя людини повинно починатися з мрії. Я завжди кажу, що неважливо, ким ви хочете стати – учителем, лікарем, бізнесменом, космонавтом, – мрія повинна бути. Ніякого секрету немає: потрібно просто мріяти, багато вчитися і працювати, а також займатися спортом, щоб здоров’я було міцне. Якщо в мій час космонавтів відбирали серед льотчиків, то зараз людина будь-якої професії може стати космонавтом».

Леонід Каденюк – єдиний у світі українець, який на власні очі переконався, що Земля таки кругла. Дивовижно підходять до його життя ось ці рядки Ліни Костенко:

Криваві жоржини ростуть над шляхом у вічність.
Тріпочуть під вітром короткі обривки життя.
І тільки подвиг людського духу
Доточить їх до безсмертя.

 

Залишити відповідь